Czym się różni olejek eteryczny od olejku zapachowego?

Znaczny wzrost zainteresowania aromaterapią sprawił, że zwiększył się popyt na różnego rodzaju olejki. Choć wiele osób zamiennie stosuje nazwę olejków zapachowych i olejków eterycznych, to pomiędzy tymi dwoma rodzajami olejków istnieją pewne różnice. Coraz częściej pytają o nie klienci w sklepach, ponieważ świadomie zwracają uwagę na to, co kupują.

Jak używać olejków? Który z nich jest naturalny? Który można je stosować do robionych w domowym zaciszu kosmetyków? Odpowiedzi na te zagadnienia warto poznać,, aby w pełni cieszyć się sprawdzonymi produktami wysokiej jakości. 

Olejek zapachowy a eteryczny – podstawowa różnica 

Porównując olejki zapachowe i olejki eteryczne można zauważyć, że nazwa „olejki eteryczne” kojarzona jest ze wszystkimi olejkami, które mają określony zapach. Główna różnica tak naprawdę dotyczy pochodzenia olejków. Olejki eteryczne mają pochodzenie naturalne, natomiast olejki zapachowe są syntetyczne.  

Jak pozyskuje się olejki eteryczne?  

Olejki eteryczne to w pełni naturalne substancje uzyskiwane metodą destylacji z różnych części roślin. Obecnie produkuje się je z ponad 200 roślin. Można je znaleźć: 

 • w liściach (rozmaryn),
 • w kwiatach (jaśmin),
 • w korzeniach (imbir),
 • w nasionach (kminek),
 • w korze (cynamon),
 • w owocach (cytrusy),
 • w źdźbłach traw (trawa cytrynowa),
 • w drzewach iglastych (sosna).

Właściwości olejków eterycznych 

Olejki eteryczne wzbogacają rośliny o określoną  woń, a w przypadku roślin jadalnych także o smak. Bardzo intensywnie wpływają na zmysły, relaksują oraz wspomagają leczenie niektórych dolegliwości. Wystarczy jedynie dobrać odpowiedni zapach konkretnego olejku i wspomagać się nim w terapii. 

Z uwagi na dobroczynne właściwości olejków eterycznych na całym świecie są rozsiane plantacje, na których uprawia się rośliny przeznaczone do pozyskiwania olejków eterycznych. Uprawy te służą głównie dla celów kosmetycznych, farmaceutycznych, perfumeryjnych i kulinarnych.

Więcej o właściwościach olejków eterycznych możesz przeczytać w naszym artykule o zastosowaniach i właściwościach olejków eterycznych.

Jak powstają olejki zapachowe? 

Olejki zapachowe to innowacyjne mieszaniny olejków naturalnych i syntetycznych substancji zapachowych lub całkowicie syntetyczne zapachy, produkowane na drodze nowoczesnych technologii chemicznych. W ofercie wielu producentów znajdują się olejki o nutach owocowych, kwiatowych, leśnych, drzewnych i korzennych, które swobodnie można łączyć w unikalne, aromatyczne kompozycje.

Olejki zapachowe – zastosowanie

Olejki zapachowe nie posiadają właściwości leczniczych, natomiast ich głównym zastosowaniem jest aromatyzacja pomieszczeń poprzez zastosowanie ich w kominku zapachowym, w kadzidełkach czy w odświeżaczu powietrza. Część producentów wykonuje dla swoich produktów testy i badania laboratoryjne.  Stosowne informacje umieszczane są na opakowaniach olejków i oznaczają, że produkt taki może być używany jak kosmetyk i mieć kontakt ze skórą.

Szeroki wybór nut zapachowych pozwala na dobranie woni odpowiadającej sprecyzowanym gustom i potrzebom. Aby stworzyć unikalny klimat poprzez zapach, warto poświęcić chwilę i zapoznać się z różnymi kategoriami. Wtedy można śmiało powiedzieć, co wywołuje uczucie odprężenia, redukcję stresu oraz wyraźną poprawę nastroju.

Olejek eteryczny a zapachowy – który olejek wybrać? 

Decyzja o zakupie olejku eterycznego lub zapachowego uzależniona jest od rezultatu, jaki pragnie się uzyskać. Jeśli chodzi o wspomaganie terapii w leczeniu określonych dolegliwości, wówczas warto zdecydować się na olejki eteryczne. Natomiast gdy ważny jest przyjemnych zapachach wokół, powodujący odprężenie po ciężkim dniu, należy sięgnąć po olejki zapachowe. Oczywiście w każdym przypadku należy decydować się na produkty od wyłącznie sprawdzonych producentów. 

Olejek olejkowi nierówny

Różnice cenowe występują głównie w olejkach eterycznych i wiążą się ściśle z profilem działalności danego producenta lub importera surowców. Często oferta zawiera głównie olejki zapachowe oraz kilka popularnych olejków eterycznych (np. lawendowy czy cytrynowy).  Wówczas obowiązuje jedna stawka cenowa dla całej grupy olejków.

Producent specjalizujący się w olejkach eterycznych będzie posiadał szeroką ofertę, wzbogaconą o niszowe zapachy. W takich przypadkach cena olejku będzie zależała od ceny surowca i może być bardzo zróżnicowana. W przypadku olejków zapachowych często zdarza się, że dwa olejki o tej samej nazwie mają różny skład. Na ich cenę wpływają też przeprowadzone badania i atesty, które kosztują. Dlatego kupując olejek zawsze warto czytać etykiety.  Ważna jest również pojemność butelki. Standardowa ma 7 ml, ale występują także olejki w buteleczkach o pojemności 10 ml lub 12 ml. 

Podsumowanie 

Im więcej można dowiedzieć się na temat aromaterapii,  tym bardziej wzrasta świadomość, co na konsumentów dobrze wpływa i czego chcą używać. Stąd pewność, że korzystne jest wspomaganie terapii medycyną naturalną, ponieważ moc poszczególnych zapachów jest nie do przecenienia. Woń, która pomaga zasnąć, uspokaja skołatane nerwy czy budzi przyjemne wspomnienia, jest w zasięgu ręki. Wybór konkretnego olejku zawsze zależy od indywidualnych upodobań kupującego.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zostaw swój numer telefonu, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą  • FSZ Pollena-Aroma Sp. z o.o.
  • ul. Przemysłowa 14
  • 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki