Olejki eteryczne – właściwości i zastosowanie

Olejki eteryczne nie zastępują leków, ale mogą wydatnie wspomóc ich działanie. Umiejętne stosowanie oraz komponowanie olejków pozwala w pełni wykorzystać rozliczne właściwości tych niezwykłych substancji pochodzenia roślinnego. 

Co to są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to metabolity wtórne (grupa związków organicznych, które nie są bezpośrednio niezbędne do wzrostu i rozwoju organizmu) gromadzące się w korzeniach, kłączach, liściach, kwiatach, owocach, nasionach, a nawet korze niektórych roślin. W roślinach, z których pozyskuje się olejki eteryczne, zawartość tych metabolitów szacuje się na 1 – 3%, ale można spotkać się z jego większą, nawet kilkunastoprocentową, zawartością.

Pozyskiwanie i działanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne pozyskuje się ze świeżych, rzadziej suszonych, roślin następującymi metodami:

 • destylacja z parą wodną,
 • wytłaczanie na zimno,
 • ekstrakcja rozpuszczalnikami lotnymi,
 • absorpcja w tłuszczach na zimno,
 • ekstrakcja rozpuszczalnikami nielotnymi.

Jak działają olejki eteryczne?

Aktywne składniki olejków eterycznych (np. terpeny i ich pochodne) działają miejscowo na skórę, włosy czy paznokcie albo przenikają w głąb naszego organizmu, stymulując działanie poszczególnych narządów i układów. Ich działanie jest szybkie, bo aktywne składniki olejków niemal natychmiast docierają do krwiobiegu, a dzięki zmysłowi węchu równie prędko stymulują mózg.

Właściwości olejków eterycznych

Poszczególne olejki eteryczne mają rozliczne właściwości prozdrowotne, wspierające terapie konwencjonalne. Często, aby uzyskać pożądany efekt, łączy się kilka różnych olejków.

Najpopularniejsze olejki eteryczne

W domowych warunkach na pewno warto mieć co najmniej kilka naturalnych olejków eterycznych, które dobrze na nas działają.

Olejek miętowy – właściwości

Olejek miętowy (Mentha Piperita Oil) ma działanie antyseptyczne, przeciwbólowe, działa łagodząco podczas infekcji górnych dróg oddechowych („przetyka nos”). Sięgamy po niego, kiedy boli żołądek, bo ma właściwości rozkurczowe i przeciwwzdęciowe. Pomaga też w napięciowych bólach głowy. 

Olejek pomarańczowy – właściwości

Olejek pomarańczowy (Citrus Dulcis Oil) ceniony jest jako substancja o właściwościach uspokajających i relaksujących, dlatego poleca się go osobom nadpobudliwych. Działa regenerująco, ujędrniająco i antycellulitowo. Pobudza apetyt i łagodzi dolegliwości ze strony układu trawiennego. Ma działanie antyseptyczne i oczyszczające. 

Zastosowanie olejku cedrowego

Olejek cedrowy (Oleum Ligni Cedri), o charakterystycznym korzennym zapachu, ma właściwości przeciwzapalne i ściągające. Ułatwia gojenie się ran i wyprysków. Jest skuteczny w leczeniu trądziku i łupieżu. Warto po niego sięgnąć lecząc kaszel, ból głowy oraz inne objawy przeziębienia. Ma działanie przeciwskurczowe, kojące umysł, wyciszające i ułatwiające zasypianie.

Olejek rozmarynowy – zastosowanie

Olejek rozmarynowy (Rosmarinus officinalis) znajduje zastosowanie jako preparat regulujący pracę układu trawiennego, odpornościowego i oddechowego. Ma działanie antystresowe, ponieważ obniża poziom kortyzolu („hormonu stresu”) w organizmie. Cenione są jego właściwości przeciwbólowe, dezynfekcyjne oraz tonizujące – np. w przebiegu chorób skóry.

Olejek z drzewa herbacianego – właściwości

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego (Oleum Melaleucae) ma silne właściwości antyseptyczne (zwalcza bakterie, grzyby oraz inne drobnoustroje), dlatego znajdziemy go w kosmetykach, olejkach do masażu skóry i paznokci, a nawet w detergentach piorących. Działa też uspokajająco.

Olejek różany – właściwości

Olejek z drzewa różanego (Aniba Rosaeodora Oil) pozyskiwany jest z płatków róży damasceńskiej i uchodzi za jeden z najcenniejszych olejków eterycznych na świecie. Ma właściwości uspokajające i odprężające, uznawany jest także za afrodyzjak. 

Zastosowania olejków eterycznych

Olejki eteryczne stosuje się na trzy sposoby:

 • miejscowo na skórę (w maściach, kremach, żelach itp.) – stosowanie mocno skoncentrowanego olejku bezpośrednio na skórę nie jest zalecane
 • w ramach inhalacji
 • w ramach aromaterapii

Aromaterapia – co to?

Aromaterapia definiowana jest przez Narodowe Stowarzyszenie Holistycznej Aromaterapii (NAHA) jako  „zastosowanie terapeutyczne lub zastosowanie medyczne substancji aromatycznych (olejków eterycznych) do holistycznego leczenia”.

Inhalacje olejkami eterycznymi

W ramach inhalacji stosujemy olejki zarówno poprzez specjalne urządzenia, np. dyfuzor, inhalator, nawilżacz powietrza czy kominek do aromaterapii, jak i wdychając je bezpośrednio z poduszki, chusteczki czy nawet własnego ciała (np. z nadgarstka).

Olejki eteryczne do masażów

Podczas masaży wybrany olejek eteryczny dodaje się do oleju bazowego i poprzez kontakt ze skórą dostaje się on do krwiobiegu. Masaż powoduje otwarcie i rozszerzenie naczyń włosowatych skóry i tkanek, dzięki czemu olejek eteryczny może rozejść się po całym organizmie

Kompresy z użyciem olejków eterycznych

Do kompresu używamy ręcznika, który namaczamy w wodzie, dobrze wykręcamy i skrapiamy kilkoma kroplami wybranego olejku eterycznego. Kompres działa, dopóki ręcznik jest ciepły.

Kąpiel aromaterapeutyczna

Do kąpieli dodajemy kilka-kilkanaście kropli olejku eterycznego i układamy się wygodnie w wannie, wdychając opary. Po wyjściu z wanny warto zebrać olejek z powierzchni wody i wetrzeć go w skórę. Będzie działał jako naturalna substancja nawilżająca.

Kosmetyki na bazie olejków eterycznych

Olejki eteryczne w kosmetykach działają skutecznie, pod warunkiem, że mamy do czynienia z preparatami naprawę wysokiej jakości, bazujących na ekologicznych olejkach o odpowiednim stężeniu.

Jak wybrać odpowiedni olejek eteryczny?

Poza najpopularniejszymi olejkami (np. miętowy, lawendowy, różany), warto poznać też właściwości tych mniej popularnych. Wśród ich może się zaleźć ten, który żywotnie odpowiada na potrzeby naszego organizmu. W celu  znalezienia optymalnego dla nas olejku albo stworzenia mieszanki olejków warto odwiedzić aromaterapeutę.

Gdzie kupować olejki eteryczne?

Olejki eteryczne kupujemy wyłącznie u sprawdzonych dostawców. Bez problemu znajdziemy je w drogeriach, sklepach ekologicznych, orientalnych czy kwiaciarniach.

Podsumowanie

Początki stosowania olejków eterycznych giną w pomroce dziejów. Współczesna moda na ich stosowanie nie ma więc w sobie nic z sezonowości – to korzystanie z gromadzonej pokoleniami wiedzy o zastosowaniach i skuteczności substancji roślinnych, które ułatwiają i uprzyjemniają życie. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zostaw swój numer telefonu, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą  • FSZ Pollena-Aroma Sp. z o.o.
  • ul. Przemysłowa 14
  • 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki