Jakie olejki eteryczne wybrać do sprzątania?

Olejki eteryczne to nieodłączny składnik ekologicznych preparatów używanych podczas sprzątania. Możemy takie preparaty kupić w dobrych sklepach, ale także przygotować samodzielnie. Olejek eteryczny to nie tylko gwarancja naturalnego, przyjemnego i długo utrzymującego się zapachu. To także możliwość dezynfekcji, odplamiania czy odkamieniania. 

Jeśli przygotowujemy płynne preparaty do sprzątania samodzielnie, najlepiej używać butelki z rozpylaczem. Strumień cieczy można wtedy skierować docelowo w rozmaite zakamarki albo spryskać większą powierzchnię. Możliwe jest także zrobienie pasty do czyszczenia, a nawet tabletek do zmywarki czy do prania – funkcję spoiwa dla wszystkich składników pełnić może soda oczyszczona. 

Olejki eteryczne przydatne w sprzątaniu łazienki

Sprzątając łazienkę stajemy przed koniecznością usuwania osadów z mydła, kamienia, utrzymania w nienagannym stanie armatury i luster, zapewnienia czystości umywalek, sedesów, bidetów, wanny bądź brodzika oraz przetykania odpływów. Wszystkie zabiegi, które podejmujemy są uciążliwe, a ich efekt utrzymuje się krótko, zachodzi więc konieczność ich ustawicznego ponawiania. Warto zatem mieć pod ręką takie środki myjące, których codzienne użycie jest nieszkodliwe dla środowiska i dla nas samych, a warunek ów spełniają właśnie preparaty ekologiczne. 

W sprzątaniu łazienki nieocenione są soda oczyszczona, ocet oraz kwasek cytrynowy. Umiejętność komponowania w/w składników daje szansę na tworzenie preparatów odkamieniających, wybielających, neutralizujących przykre zapachy. Zamiast inwazyjnych detergentów zawierających podchloryn sodu albo chlor, wybieramy więc substancje, które znajdują zastosowanie także w przygotowaniu posiłków, są więc całkowicie niegroźne dla użytkownika. Soda ma silne właściwości czyszczące, wybielające i neutralizuje zapachy. W połączeniu z octem poradzi sobie w przetkaniu odpływu wanny czy kolanka pod kranem, a nawet zatoru w toalecie. Ocet jest nieoceniony podczas mycia szyb i luster. Kwasek cytrynowy doskonale poradzi sobie z osadami z kamienia, podobnie jak ocet, który działa bakteriobójczo i grzybobójczo. 

Właściwości olejków eterycznych

Ocet… – to jeden z naturalnych składników najbardziej skutecznych podczas sprzątania łazienki, ale jego zapach jest dla wielu z nas nie do zaakceptowania. Dlatego przygotowując domowe środki czystości do łazienki, warto dodawać do nich olejki eteryczne, które dodatkowo wzmacniają ich higienizacyjne właściwości:

 • działanie bakteriobójcze mają olejki: lawendowy, eukaliptusowy, rozmarynowy, cytrynowy
 • działanie przeciwpleśniowe ma olejek z drzewa herbacianego albo sandałowego
 • odstraszająco na owady (np. karaluchy, rybiki, mrówki) działają: olejek z mięty pieprzowej, lawendowy i olejki cytrusowe
 • na tłuste plamy i lepkie zacieki (np. te z szamponu czy mydła, które powstają na kabinie prysznicowej) dokonały jest olejek cytrynowy

Sprzątanie kuchni – jaki olejek eteryczny wybrać?

Soda oczyszczona i ocet sprawdzają się także w sprzątaniu kuchni. Tutaj w grę wchodzi przede wszystkim neutralizacja zapachów – niekoniecznie przykrych, ale bardzo intensywnych, a w przypadku kuchni otwartej i połączonej z salonem, także rozchodzących się po całej części dziennej mieszkania – oraz odtłuszczanie powierzchni (blatów, płytek ceramicznych nad płytą grzejną, podłogi) i utrzymywanie ich w stanie wolnym od drobnoustrojów chorobotwórczych. 

Używanie domowych środków czystości z olejkami eterycznymi ma tę zaletę, że są one równie (a często nawet bardziej) skutecznie niż gotowa chemia gospodarcza z drogerii, a przy tym mniej inwazyjne – nie zawierają np. drobinek ściernych, które mogą uszkadzać delikatne powierzchnie (płyta grzejna, szyba piekarnika). 

Nieoczywiste zastosowanie olejków eterycznych podczas sprzątania

Mając na uwadze fakt, że olejki eteryczne pozostawiają długotrwały przyjemny zapach, warto:

 • dodać kilka kropelek ulubionego olejku eterycznego do worka w odkurzaczu,
 • użyć olejku zamiast płynu do płukania podczas prania,
 • skropić ulubionym olejkiem umyty kosz na śmieci,
 • połączyć go z wodą i octem podczas mycia podłogi,
 • używać olejku o właściwościach antybakteryjnych do dezynfekcji grzebieni i szczotek,
 • dodać kilka kropli ulubionego olejku do szuflady lub szafy z ubraniami, domowymi tekstyliami bądź butami – ale nie bezpośrednio na nie, bo mogą się odbarwić lub poplamić.

Podsumowanie

Przygotowanie własnych preparatów do sprzątania, w skład których wchodzą także olejki eteryczne, to gwarancja, że korzystamy ze składników dobrych dla środowiska i dla nas samych, ale i efektywnych w działaniu. Jak łatwo zauważyć, kompleksowe sprzątanie domu można zapewnić sobie używając kilku bazowych składników (soda oczyszczona, ocet, kwasek cytrynowy) oraz ulubionych zapachów.

To rozwiązanie ekologiczne, ekonomiczne oraz umożliwiające nasycenie domu aromatami o prozdrowotnych właściwościach. Dodatkowo latem, kiedy często okna naszych domów otwarte są na oścież, użycie preparatów myjących z zawartością olejków cytrusowych pomaga uchronić się przed inwazja komarów.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zostaw swój numer telefonu, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą  • FSZ Pollena-Aroma Sp. z o.o.
  • ul. Przemysłowa 14
  • 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki