Jak stosować olejki eteryczne – aromaterapia w domu

Już wiele wieków temu nasi przodkowie odkryli, że olejki eteryczne mogą mieć dobroczynny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka, o ile użyje się ich we właściwy sposób. Największe starożytne cywilizacje, jak np. Chiny, Egipt, Grecja czy Rzym, wykorzystywały olejki eteryczne jako istotne składniki najlepszych perfum, kosmetyków oraz leków, a czyste ekstrakty były nie tylko luksusowym towarem, ale także zamiennikiem dla tradycyjnych środków płatniczych – nierzadko cenionym bardziej, niż kruszce.

Dziś o olejkach eterycznych i ich działaniu wiemy już znacznie więcej, a dzięki upowszechnieniu i udoskonaleniu metod pozyskiwania, praktycznie każdy z nas może używać olejków eterycznych we własnym domu. 

Jak stosować olejki eteryczne w domu?

Jeśli chodzi o olejki eteryczne, zastosowanie w domu tych naturalnych ekstraktów roślinnych bardzo często polega na aromatyzacji powietrza w poszczególnych pomieszczeniach. I choć bez dwóch zdań jest to doskonała metoda tworzenia wyjątkowej atmosfery w naszym domu, to nie jest to jedyny sposób, w jaki można wykorzystać olejki eteryczne. Zapach w domu to zaledwie jedna z wielu opcji dostępnych dla miłośników aromaterapii. 

Aromaterapia domowa – do czego jeszcze wykorzystać olejki eteryczne w domu?

Jak już wspomnieliśmy, domowa aromaterapia wcale nie musi polegać wyłącznie na aromatyzacji powietrza. Poniżej podajemy kilka alternatywnych pomysłów oraz inspiracji, które pozwolą wykorzystać prozdrowotne i lecznicze właściwości, jakimi cechują się praktycznie wszystkie olejki eteryczne. Jak stosować w domu wysokiej jakości olejki, dlaczego warto korzystać z ich dobroczynnych właściwości i w jaki sposób używać ich bezpiecznie? 

Aromaterapia w domu – Inhalacje

Odpowiedni olejek eteryczny może stanowić skuteczne wsparcie w przypadku różnych dolegliwości, zwłaszcza górnych dróg oddechowych. Inhalacje olejkami eterycznymi są bardzo proste: wystarczy wlać kilka kropli olejku do miski z gorącą wodą, inhalatora lub dyfuzora i już po kilku wdechach odczuć pozytywne działanie olejku. Koniecznie jednak trzeba upewnić się, że zastosowany olejek to rzeczywiście olejek eteryczny, a nie olejek zapachowy – w tym drugim przypadku nie ma bowiem mowy o jakimkolwiek działaniu terapeutycznym. 

Masaże i okłady – olejki eteryczne w domu

Od czasów starożytnych stosuje się również olejki eteryczne na skórę – czy to w postaci okładów, czy jako produkt do masażu. W obu przypadkach olejek eteryczny wchłania się bardzo szybko i błyskawicznie oddziałuje na organizm. Ponieważ jednak olejki eteryczne są silnie skoncentrowane, zawsze należy je odpowiednio rozcieńczyć w oleju bazowym (np. kokosowym albo migdałowym), ewentualnie w alkoholu. To jedyne substancje, w których olejki eteryczne się rozpuszczają. 

Olejki eteryczne – jak stosować do kąpieli aromaterapeutycznych

Kąpiel z olejkiem eterycznym może być niezwykłym doznaniem dla zmysłów, zależnie od zastosowanych olejków działając relaksująco i wyciszająco bądź pobudzając i energetyzując. Trzeba pamiętać, że w przypadku kąpieli bezwzględnie należy rozcieńczyć dany olejek eteryczny ulubionym olejem bazowym, w przeciwnym razie może dojść do podrażnień lub nawet do oparzeń, gdyż olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie. 

Dodatek do kosmetyków

Wiele gotowych kosmetyków (tych, w których składzie znajdują się oleje bazowe) można dodatkowo wzbogacić o ulubiony olejek eteryczny, tym samym poszerzając spektrum oddziaływania danego kosmetyku. Najlepiej dodawać olejki eteryczne do kremów pielęgnacyjnych, żelów do kąpieli albo odżywek do włosów.

W każdym przypadku niezbędna jest jednak dokładna weryfikacja tego, czy dany kosmetyk można bezpiecznie wzbogacić o olejek eteryczny oraz zapoznanie się z ewentualnymi przeciwwskazaniami do stosowania konkretnych olejków. 

Bezpieczna aromaterapia w domu – najważniejsze zasady

Naturalne olejki eteryczne to substancje, które są całkowicie niegroźne i nieszkodliwe dla użytkownika, o ile stosuje się je z zachowaniem właściwych zasad bezpieczeństwa. Poniżej przedstawiamy te, o których należy zawsze pamiętać, używając jakiegokolwiek olejku eterycznego:

  • nigdy nie wolno przyjmować olejków eterycznych doustnie, ponieważ grozi to oparzeniem przełyku i narządów wewnętrznych;
  • przed nałożeniem olejku eterycznego na skórę zawsze należy rozcieńczyć go w oleju bazowym;
  • przed pierwszym użyciem nowego olejku eterycznego zawsze należy zapoznać się nie tylko z jego spektrum działania, ale również dokładnie sprawdzić możliwe działania niepożądane i przeciwwskazania;
  • każdy olejek eteryczny najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętej szklanej buteleczce z ciemnego szkła i bezwzględnie poza zasięgiem dzieci.

Podsumowanie

Choć najczęściej wykorzystuje się olejki eteryczne do aromaterapii, warto pamiętać, że ich potencjał wcale na tym się nie kończy – wręcz przeciwnie. Domowa aromaterapia z wykorzystaniem wysokiej jakości, naturalnych olejków eterycznych, to nie tylko piękny zapach w domu.

Olejki eteryczne pozytywnie wpływają także na samopoczucie domowników, mogą być wykorzystywane do relaksujących kąpieli po długim i męczącym dniu, a także stanowić ważny składnik kosmetyków.

O innych możliwościach i potencjalnych zastosowaniach dla naturalnych olejków eterycznych piszemy regularnie na naszym blogu, zachęcamy więc do regularnego odwiedzania go i dzielenia się z nami własnymi przemyśleniami i pomysłami na domową aromaterapię! 

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zostaw swój numer telefonu, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą    • FSZ Pollena-Aroma Sp. z o.o.
    • ul. Przemysłowa 14
    • 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki