Jakie są rodzaje perfum?

Perfumy (Parfum) oraz ekstrakt perfum (Extrait de Parfum) to najbardziej skondensowane formy zapachu. Pierwsze zawierają najczęściej15-30% składników zapachowych. Wśród drugich zdarzają się nawet preparaty zawierające 40-60% olejków zapachowych, których zapach może utrzymywać się nawet przez 48 godzin i te biją prawdziwe rekordy cenowe. Perfumy zawsze są najdroższymi formami pachnideł. W obu przypadkach wystarczy nanieść je na skórę minimalną ilości preparatu – dosłownie po kropli. 

Obok perfum, na półkach drogerii znajdziemy także szalenie popularne wody perfumowane (Eau de Parfum, EDP) zawierające 10-15% olejków zapachowych rozpuszczonych w 80-90% alkoholu etylowym. Ich zapach utrzymuje się na skórze do 24 godzin. Z kolei wody toaletowe (Eau de Toilette, EDT) to 5-10% olejków zapachowych i zwykle 60-85%rozpuszczalnika. Po spryskaniu się wodą toaletową, zapach na ciele będzie się utrzymywał przez maksymalnie 12 godzin. 

W 1980 roku perfumiarze firmy Haarman&Reimer podzielili zapachy na damskie i męskie, na rynku funkcjonują także perfumy unisex, czyli przeznaczona dla każdej płci. Przyjrzyjmy się różnym rodzajom perfum

Perfumy damskie

Do najpopularniejszych rodzajów perfum damskich zalicza się:

 • Perfumy owocowe, w tym cytrusowe –  ich kompozycję zapachową tworzą głównie olejki z pomarańczy, cytryny, limonki, grejpfruta, melona czy mandarynki. To zapachy pobudzające, świeże, lekkie i rześkie. Zapachy owocowe przeznaczone są dla osób energicznych i lubiących się wyróżniać.
 • Perfumy kwiatowe – ich kompozycje zapachową tworzą olejki eteryczne z takich kwiatów jak bez, konwalia, róża, jaśmin. To zapachy subtelne, pobudzające zmysły, bardzo delikatne. Są bardzo uniwersalne i podobają się wszystkim kobietom bez względu na wiek i temperament.
 • Perfumy orientalne – z wyczuwalną nutą wanilii, piżma, egzotycznych kwiatów i przypraw, np. cynamonu. To ciepłe, bardzo trwałe zapachy. Poleca się je indywidualistkom, kobietom, które nie lubią chodzić utartymi szlakami.
 • Perfumy szyprowe (chypre) – o zwierzęco-cytrusowym zapachu, powstałe na bazie cytrusów, paczuli, piżma czy ambry. Są bardzo zmysłowe, doskonale nadają się do wieczorowych kreacji.

Perfumy męskie

Perfumy męskie, to preparaty w których odnajdziemy zapachy:

 • drzewne – z wyczuwalną nutą paczuli, drzewa sandałowego, żywicy czy cedru; są eleganckie i ponadczasowe
 • fougere (paprociowe) – na bazie paproci, mchu dębowego i lawendy; są wyjątkowe, idealnie nadają się dla ekscentrycznego mężczyzny z klasą
 • szyprowe –  powstałe na bazie cytrusów, paczuli, piżma czy ambry z dodatkiem mchu dębowego i bergamotki; to połączenie zapachów szczególnie przypada do gustu osobom poważnym i starszym
 • skórzane – o zapachu przywodzącym na myśl tytoń, palone drewno, dym oraz skórę; ulubione połączenie mężczyzn ceniących wolność ponad wszystko

Perfumy unisex

Jeszcze do końca XX wieku rozgraniczenie między zapachami damskimi i męskimi było bardzo jasne. Perfumy kobiecie były „lżejsze”, królowały w nich nuty kwiatowe i cytrusowe, perfumy męskie były „cięższe”, oparta na nutach korzennych i drzewnych. W 1994 roku hiszpański twórca perfum Alberto Morillas oraz francuski perfumiarz Harry Fremont opracowali zapach CK One, który pokochali zarówno panowie, jak i panie.

O perfumach unisex mówi się, że nie są neutralne, ale pozwalają podkreślić płynną tożsamość płciową, czyli niebinarność i dlatego wzbudzają najwięcej emocji. Trzeba jednak wiedzieć, że w perfumach klasyfikowanych jako damskie albo jako męskie i tak pojawiają się te same nuty zapachowe, tylko w innych proporcjach. Są to: zapach pomarańczy, konwalii majowej, cytrusów.

Nawet jeśli nie wymienia się ich jako składników, żeby np. nie zniechęcać męskich klientów, to właśnie one odpowiadają za poczucie świeżości, jakie dają męskie wody kolońskie (Eau de Cologne, EDC) zawierające zaledwie 3-5% olejków zapachowych rozpuszczonych w 70-80% alkoholu. 

Zapachowe wizytówki

Różnorodność zapachów oraz rodzajów perfum klasyfikowanych ze względu na stężenie substancji zapachowych pozwala dobrać zapach nie tylko do płci czy tożsamości płciowej, ale także do wieku, stylu życia, okazji, pory dnia i pory roku. Ten sam zapach na każdej skórze „siada”inaczej, co sprawia, że powstaje unikatowa otoczka zapachowa – niemożliwa do podrobienia, charakterystyczna dla każdego użytkownika perfum, stająca się jego pachnącą wizytówką. 

Perfumy mają nutę bazową, średnią oraz wysoką. Nuta wysoka jest wyczuwalna od razu, tuż po spryskaniu ciała, ale szybko znika. Nuta bazowa decyduje o charakterze i trwałości kompozycji zapachowej. Zawiera składniki, które uwalniane są najwolniej. Nutę średnią, nazywaną też nutą łączącą, można wyczuć przez dwie godziny po ulotnieniu się alkoholu. Dzięki niej nuta wysoka i bazowa nie są odczuwane jako dwa różne zapachy.  

Nie jest tajemnicą, że niektóre kobiety z upodobaniem sięgają po zapachy klasyfikowane jako męskie, np. np. Dior Fahrenheit, bardzo drzewny zapach, czy Acqua di Parma, ale panowie rzadziej sięgają po zapachy uznawane za typowo kobiece, choć już perfumy unisex cieszą się wśród tej grupy klientów dużą popularnością. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zostaw swój numer telefonu, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą  • FSZ Pollena-Aroma Sp. z o.o.
  • ul. Przemysłowa 14
  • 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki