Najlepsze olejki na pobudzenie energii

Zamiast po napoje energetyzujące czy kolejną filiżankę mocnej kawy, warto sięgnąć po pobudzające olejki eteryczne. Możemy korzystać zarówno ze skoncentrowanych preparatów, które stosuje się miejscowo, do kominków aromaterapeutycznych czy dyfuzorów, jak również z produktów spożywczych czy kosmetycznych, w skład których wchodzą przyprawy bogate w olejki eteryczne. Które olejki eteryczne mają właściwości pobudzające?

Olejki cytrusowe

Do olejków cytrusowych zaliczamy olejek cytrynowy, limonkowy, grejpfrutowy i mandarynkowy. Olejki te, pozyskiwane ze skórek owoców, zwierają limonen, czyli naturalny związek chemiczny zwalczający wolne rodniki, wspierający układ immunologiczny oraz metabolizm. Zarówno poszczególne olejki cytrusowe, jak również ich mieszanki (często w połączeniu z olejkiem miętowym) dodają mi energii, poprawiają humor, rozjaśniają umysł, sprzyjają koncentracji i przyswajaniu nowej wiedzy.

Należy uważać, żeby olejki cytrusowe nie miały kontaktu z metalowymi przedmiotami, gdyż mogą wejść z nimi w reakcję, kiedy więc używamy ich w podobny sposób jak perfum, zwracajmy uwagę na to, czy na nadgarstku nie mamy bransoletki a w uszach kolczyków. Olejki cytrusowe mogą uczulać, dlatego przed kontaktem ze skórą albo zastosowaniem wziewnym trzeba mieć pewność, że nie jesteśmy alergikami. Warto też sięgać po kosmetyki zawierające olejki cytrusowe: poranny prysznic z ich dodatkiem na pewno szybko doda energii na cały dzień. 

Olejek miętowy

Mocny, orzeźwiający zapach i smak mięty poprawia koncentrację i zwalcza zmęczenie spowodowane przejadaniem się i powolnym trawieniem. Olejek miętowy warto polecić jako naturalny produkt dodający energii, pozwalający zachować skupienie i koncentrację, a także pomagający zwiększyć poziom tlenu w mózgu. Można stosować go na wiele sposobów. Dodany do dyfuzora albo kominka zapachowego sprawi, że całe pomieszczenie będzie pełne miętowych nut zapachowych.

Kiedy oczy same się zamykają i trudno nam się skupić, warto olejkiem miętowym skropić nadgarstek i wdychać go bezpośrednio – szybko postawi na nogi. Kiedy mamy niedrożny nos i wrażenie „nieczynnej głowy”, najlepiej posmarować olejkiem miętowym skórę pod nosem. Pamiętajmy, że mięta ma właściwości chłodzące, dlatego posmarowanie zbyt dużego obszaru skóry może sprawić, że doświadczymy poczucia zimna zamiast pobudzenia. 

Olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy działa podobnie jak miętowy, jest jednak silniejszy. Obok tożsamych z miętowym, olejek eukaliptusowy ma także działanie przeciwbólowe, dlatego warto natrzeć nim skronie, kiedy boli nas głowa z przemęczenia – trzeba uważać,żeby nie dostał się do oczu. Dobroczynne działanie olejku eukaliptusowego wykorzystuje się także w maściach przeciwbólowych stosowanych w przeciążeniu mięśni. Dodany do dyfuzora, szybko i skutecznie pobudzi do działania.

Olejek imbirowy

Imbir słynie z właściwości rozgrzewających i energetyzujących. Korzenny zapach i ostry smak tego dobroczynnej rośliny pobudza układ nerwy, pomaga utrzymać koncentrację, zwłaszcza gdy spaliśmy za mało – zwalcza uczucie ospałości i witalizuje. Olejek imbirowy warto wykorzystać do masażu stóp: rozgrzeje, szybko wchłonie się do krwiobiegu i podniesie poziom witalności i energii.

Olejek ten zwiększa koncentrację, likwiduje mdłości, migrenowe bóle głowy i bóle menstruacyjne, kiedy więc czujemy się naprawdę fatalnie i nie możemy wciąż łykać leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, dobrze sięgnąć po preparaty zawierający wyciąg z imbiru albo wmasować  olejek imbirowy w nadgarstek i wdychać go bezpośrednio. 

Olejek rozmarynowy

Olejek rozmarynowy zwiększa przepływ krwi do mózgu, poprawiając czujność i koncentrację, stymuluje pracę serca, reguluje ciśnienie krwi i sprawia, że czujemy przyjemny przypływ energii. Eliminuje też objawy niestrawności, przyspiesza metabolizm i pobudza pracę jelit. Olejek rozmarynowy można wdychać bezpośrednio z nadgarstka, z butelki lub z wacika nasączonego kilkoma kroplami. Równie skutecznie zadziała dodany do dyfuzora. Warto wiedzieć, że olejek rozmarynowy doskonale komponuje się z olejkiem z mięty pieprzowej i olejkami z cytrusów. 

Olejek bazyliowy

Olejek z bazylii ma dobroczynny wpływ na pracę nadnerczy, łagodzi ospałość, roztargnienie oraz pomaga zwalczać chroniczne zmęczenie. Zaleca się jego stosowanie osobom z zaburzeniami lękowymi, działa korzystnie na bezsenność, ma właściwości przeciwbólowe, zwłaszcza przy bólach pochodzenia neurologicznego – migrenach, nerwobólach, bólach reumatycznych czy artretycznych. 

Podsumowanie

Pobudzające olejki eteryczne to doskonała alternatywa dla kawy i napojów energetycznych, a także aptecznych suplementów diety. To w 100% naturalne substancje, które nie tylko dodają energii, pomagają zebrać myśli i skupić się nad ważnymi zadaniami, ale także działają przeciwbólowo i wzmacniająco na układ odpornościowy.

Takie kompleksowe działanie sprawia, że otrzymujemy nie tylko doraźny zastrzyk energii: systematyczne stosowanie olejków eterycznych harmonizuje pracę organów wewnętrznych i znacząco podnosi sprawność fizyczną i wydolność psychiczną,

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zostaw swój numer telefonu, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą



    • FSZ Pollena-Aroma Sp. z o.o.
    • ul. Przemysłowa 14
    • 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki