Wykorzystanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne są znane od wieków. Już starożytni używali wonności do nacierania ciała w celach pielęgnacyjnych. Dziś olejki eteryczne mają wiele różnych zastosowań w codziennym życiu: sprawdzą się jako odświeżacz powietrza, kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, dodanego do prania, nada piękny zapach ubraniom, stosuje się je również jako podstawowy element w aromaterapii. Jednak to nie wszystko – bogactwo składników i cała gama przeróżnych woni sprawia, że olejki eteryczne wykorzystuje się w wielu innych dziedzinach. 

Aromaterapia 

Najpopularniejszy sposób wykorzystania olejków eterycznych to używanie ich w zestawie z ceramicznym kominkiem do aromaterapii. Górna część kominka ma kształt niecki, którą napełnia się ulubionym olejkiem, dolna zaś – otwarty z jednej strony walec – to miejsce na umieszczenie się świeczki (podgrzewacza). W ten sposób nawet w warunkach domowych możemy cieszyć się ulubionym zapachem, wprowadzającym w dobry nastrój i kojącym codzienne napięcia. 

Inhalacje 

Równie popularne jest stosowanie olejków eterycznych do inhalacji w przebiegu przeziębienia i grypy. Kilka kropel olejku, miska z ciepłą wodą i ręcznik okazują się pomocne w łagodzeniu kataru, kaszlu i innych dolegliwości towarzyszących. 15 minut takiej inhalacji oczyszcza drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny i pozwala na szybciej wrócić do zdrowia. 

Okłady 

Okładem określa się miejscowe nakładanie olejków za pomocą materiału lub kompresu. Chłodne okłady są stosowane przy migrenie, napadowych bólach głowy, opuchliznach lub nadwyrężeniach mięśni i stawów. Ciepłe kompresy przynoszą ulgę przy bólach mięśni, reumatyzmie, artretyzmie i w stanach zapalnych tkanki włóknistej oraz ropniach. Okłady z wykorzystaniem olejków eterycznych powinno się utrzymywać na skórze do 2 godzin, aby uzyskać pożądany efekt. 

Masaże 

Kolejnym sposobem na stosowanie olejku eterycznego jest masaż. Olejek eteryczny dodany do oleju bazowego poprzez kontakt ze skórą dostaje się do krwiobiegu. Masaż powoduje otwarcie i rozszerzenie naczyń włosowatych skóry i tkanek, dzięki czemu w dość szybkim czasie olejek eteryczny może rozejść się po całym organizmie.

Taki masaż ma długotrwałe działanie regenerujące i relaksujące ze względu długotrwałe przenikanie olejków przez skórę i drogi oddechowe. Niektóre olejki eteryczne uznaje się za naturalne afrodyzjaki, pomagające wzbudzać moc pożądania seksualnego. Masaż odpowiednich partii ciała z wykorzystaniem ulubionego zapachu pobudza seksualną aktywność i przełamuje wszelkie opory. 

Kąpiel z olejkami eterycznymi 

Olejki eteryczne stosowane do ciepłej kąpieli odznaczają się silnymi działaniami terapeutycznymi. Już kilka kropel dodanych do wody wytworzy parę, która ma działanie uspokajające osobę biorącą tak aromatyczną kąpiel. Olejki przenikają przez skórę i dostają się do dróg oddechowych. 

Aby kąpiel z udziałem olejków mogła przynosić efekty, powinna trwać około 20-30 minut. Po kąpieli należy delikatnie osuszyć ciało ręcznikiem, aby utrzymać blask skóry i efekt odprężenia. Kąpiel z udziałem olejków nie tylko pielęgnuje skórę, ale jest korzystna na dolegliwości fizyczne i natury psychicznej.  

Olejki eteryczne jako dodatki do kosmetyków 

Branża kosmetyczna bardzo często korzysta z olejków eterycznych. Wykorzystuje się je do produkcji kosmetyków, stąd są dodatkiem do oliwek, szamponów, odżywek, kremów czy toników.Dzięki silnym właściwościom antybakteryjnym, oczyszczającym oraz odżywczym przenikają przez skórę i włosy, dając pozytywne efekty. Swoją skuteczność zawdzięczają regularnemu stosowaniu, dlatego konieczna jest systematyczność. 

Olejki eteryczne na owady

Repelenty to preparaty do odstraszania owadów. Mimo dostępności różnego rodzaju preparatów chemicznych, wiele osób podchodzi do niech sceptycznie, z uwagi na szkodliwy wpływ na zdrowie oraz środowisko. Syntetyczne środki przeciw owadom często są przyczyną gwałtownych reakcji alergicznych. Stąd zainteresowanie naturalnymi olejkami eterycznymi, które mogą być stosowane samodzielnie lub jako składnik gotowych produktów.

Właściwości odstraszające owady gwarantują dwa zawarte w nich składniki: limonen i kamfora. Aby olejki eteryczne zadziałały, ich stężenie musi być odpowiednio wysokie (powyżej 10% w gotowych preparatach).  

Gdzie kupić naturalne olejki eteryczne?

Dziś zakup olejków eterycznych nie stanowi żadnego problemu – można je znaleźć w sklepach internetowych, drogeriach, sklepach z produktami orientalnymi, a nawet w marketach z wyposażeniem wnętrz czy kwiaciarniach. Zawsze jednak warto dokładnie sprawdzić skład sprzedawanego produktu – czy na pewno produkt określany jako „naturalny” w rzeczywistości nie stanowi syntetycznej mieszanki, w dodatku bez odpowiednich atestów. Dlatego warto kupować w miejscach sprawdzonych, o renomowanej opinii, które stawiają na jakość oferowanych produktów. 

Podsumowanie 

Właściwości olejków eterycznych są tak liczne i różnorodne, jak znaczna jest liczba gatunków roślin, z których pochodzą. Jedne działają pobudzająco, uwalniają dobrą energię, inne uspokajają i relaksują. Rzetelne badania naukowe potwierdziły pozytywne skutki stosowania aromaterapii w pokonywaniu stanów depresyjnych i lękowych.

Naturalne olejki eteryczne z powodzeniem wykorzystuje sięw ziołolecznictwie, medycynie, przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym. Przechowywane w ciemnych szklanych buteleczkach, celem ochrony przed działaniem światła słonecznego, cieszą intensywnym zapachem oraz nie tracą właściwości leczniczych. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zostaw swój numer telefonu, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą    • FSZ Pollena-Aroma Sp. z o.o.
    • ul. Przemysłowa 14
    • 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki