Jak stosować olejki eteryczne w kosmetyce?

Olejki eteryczne są najczęściej kojarzone z szeroko pojętą aromaterapią i jest to skojarzenie jak najbardziej słuszne, ale to nie jedyna możliwość ich zastosowania. Ze względu na to, że naturalne olejki eteryczne posiadają szereg korzystnych dla organizmu człowieka właściwości, coraz częściej są one używane w branży kosmetycznej jako dodatki do różnego typu kosmetyków. Dotyczy to szczególnie produktów do pielęgnacji włosów oraz skóry, w których składzie już powszechnie znaleźć można olejki eteryczne. Zastosowanie w kosmetyce znajduje obecnie duża część olejków dostępnych na rynku, choć trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie można wykorzystać w taki sam sposób i w takiej samej roli. 

Olejki eteryczne w kosmetyce – właściwości

Właściwości prozdrowotne i terapeutyczne olejków eterycznych w głównej mierze zależą od tego, z jakiej części danej rośliny konkretny olejek został pozyskany, ale z perspektywy zastosowania w kosmetyce najważniejsze cechy olejków eterycznych to działanie:

 • antyseptyczne,
 • przeciwzapalne,
 • antybakteryjne,
 • przeciwgrzybicze,
 • przeciwbólowe,
 • relaksujące.


Ponadto niektóre olejki eteryczne działają regulująco na wydzielanie sebum, usprawniają mikrokrążenie, a także działają przeciwłupieżowo i wzmacniająco na cebulki włosów, zapobiegając ich wypadaniu. Z uwagi na to, że część olejków eterycznych wykazuje działanie pobudzające układ krążenia, wykorzystuje się je wspomagająco w terapii antycellulitowej. 

Olejki eteryczne stosowane w kosmetyce

Praktycznie wszystkie olejki eteryczne cechują się w większym lub mniejszym stopniu właściwościami odkażającymi oraz przeciwzapalnymi, co sprawia, że wykorzystuje się je w kosmetyce jako składniki produktów przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Poza tym można je dodawać do kremów do pielęgnacji ciała, odżywek do włosów czy żelu do kąpieli, aby wzbogacić używane przez siebie kosmetyki o dodatkowe działanie prozdrowotne. 

Olejki eteryczne do włosów

Do pielęgnacji skóry głowy oraz włosów najlepiej stosować olejki eteryczne, które hamują wydzielanie łoju, łagodzą stany zapalne i regulują poziom sebum oraz poprawiają ukrwienie głowy. Do tego celu najlepiej nadają się: olejek lawendowy, olejek rozmarynowy, olejek cedrowy, olejek szałwiowy, olejek z drzewa herbacianego oraz olejek sandałowy. 

Olejki eteryczne na skórę

Jak już wspominaliśmy, bardzo często olejki eteryczne w kosmetyce są składnikami produktów do pielęgnacji skóry trądzikowej i tłustej. W tej roli najczęściej używane są: olejek herbaciany, olejek szałwiowy, olejek cynamonowy, olejek lawendowy, olejek jałowcowy, olejek petigrain oraz olejek cytrynowy. 

Do regeneracyjnej pielęgnacji skóry można wykorzystać np. olejek lawendowy, olejek cytrynowy, a także olejek melisowy lub olejek nerolowy (z kwiatów pomarańczy gorzkiej). Na zmarszczki pozytywnie wpływa olejek z drzewa różanego, natomiast walkę z rozstępami skutecznie wspomoże olejek z geranium. 

Olejki eteryczne do kąpieli

Relaksująca kąpiel po dniu pełnym wrażeń i emocji może być jeszcze bardziej przyjemna dzięki zastosowaniu odpowiedniego olejku eterycznego bądź kompozycji kilku ulubionych. Wystarczy rozpuścić wybrany olejek eteryczny w oleju bazowym (nie wolno wlewać nierozcieńczonego olejku eterycznego do kąpieli!) i dodać go do kąpieli, by uzyskać pożądany efekt. Doskonale w tej roli sprawdzą się: olejek z cytryny, olejek rozmarynowy, olejek z paczuli, olejek z bergamotki, olejek lawendowy czy olejek petigrain. 

Olejki eteryczne – działanie w kosmetyce i zasady bezpiecznego używania

Już od starożytności wiadomo, że to „dawka czyni truciznę”, dlatego podstawową zasadą, jakiej zawsze należy przestrzegać w przypadku olejków eterycznych, jest umiar w stosowaniu. Olejki używane w odpowiednich ilościach są nie tylko w pełni bezpieczne, ale także wykazują działanie prozdrowotne i terapeutyczne. Ponieważ jednak są to ekstrakty silnie skoncentrowane, nadmierne ich używanie może skutkować problemami lub nawet doprowadzić do wykształcenia alergii na olejki eteryczne. 

Oprócz tego należy pamiętać, aby:

 • nigdy nie przyjmować olejków eterycznych doustnie (grozi to oparzeniem języka, przełyku i narządów wewnętrznych),
 • nigdy nie nakładać czystego, nierozcieńczonego olejku eterycznego bezpośrednio na skórę – zawsze trzeba przed użyciem rozcieńczać olejek eteryczny w oleju bazowym,
 • przechowywać posiadane olejki eteryczne tak, aby dzieci nie miały do nich żadnego dostępu,
 • przechowywać olejki w szklanych, szczelnie zamkniętych buteleczkach z ciemnego szkła (przedłuży to ich trwałość i zabezpieczy przed negatywnym pływem światła słonecznego).

Podsumowanie

Olejki eteryczne stosowane w kosmetyce zawsze powinny być najwyższej jakości oraz pochodzić wyłącznie od sprawdzonych, renomowanych producentów – tylko wtedy można mieć pewność, że są bezpieczne dla organizmu człowieka. To właśnie dlatego wszystkie naturalne olejki eteryczne produkowane przez nas są wytwarzane zgodnie z wymogami normy ISO-PN-86497 i poddawane rygorystycznej kontroli jakości. 

Na koniec chcemy podkreślić, że jeśli chodzi o olejki eteryczne, kosmetyka nie jest jedynym możliwym zastosowaniem dla tych niezwykłych ekstraktów z roślin. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w pozostałych artykułach regularnie publikowanych na naszym blogu. – zachęcamy do zapoznania się z nimi! 

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zostaw swój numer telefonu, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą  • FSZ Pollena-Aroma Sp. z o.o.
  • ul. Przemysłowa 14
  • 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki