Olejki eteryczne w leczeniu reumatyzmu

Olejki eteryczne znajdują zastosowanie w leczeniu chorób reumatycznych. Choroby te, klasyfikowane jako przewlekłe (charakteryzujące się długim czasem trwania, wolnym postępem zmian chorobowych oraz przechodzeniem ze stanu nasilenia w stan remisji) wymagają częstego sięgają po preparaty przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Zamiast sięgać wyłącznie po leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) albo silniejsze leki celowane (na stawy), możemy sięga także po olejki eteryczne. Ich użycie, w odróżnieniu od leków, nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych czy przedawkowania. 

Reumatyzm – charakterystyka schorzenia

Reumatyzm to termin obejmujący całą grupę schorzeń charakteryzujących się zmianami w tkance łącznej, przeważnie stawach. Choroby reumatyczne mają kilka przyczyn. Skłonność do starczej, czyli wynikającej z upływu lat i naturalnego zużycia organizmu degeneracji tkanki łącznej, uznaje się za uwarunkowaną genetycznie.

Oznacza to, że w rodzinach, w których reumatyzm już wcześniej się pojawił, prawdopodobieństwo kolejnego zachorowania jest dużo większe. Kolejna przyczyna to zaburzenia immunologiczne. Problemy reumatyczne mogą pojawić się jako samoistna jednostka chorobowa (np. RZS czyli reumatoidalne zapalenie stawów), albo jako jedna z całego pakietu chorób z autoagresji – często bywa tak, że po jakimś czasie od zdiagnozowania pierwszej choroby autoimmunologicznej, pojawiają się diagnozy kolejnych (np. Hashimoto+RZS).

Czasami przyczyną reumatyzmu są też choroby nowotworowe, np. szpiczak mnogi czy różnego rodzaju chłoniaki. 

Poszczególne choroby reumatyczne mają odmienne objawy. 

Choroba zwyrodnieniowa stawów, czyli to, co nazwaliśmy starczą, czyli wynikającą z upływu lat i naturalnego zużycia organizmu, degeneracją tkanki łącznej, charakteryzuje się nasilonym bólem, szczególnie podczas poruszania chorym stawem. Najsilniejszy ból pojawia się podczas rozpoczynania ruchu w stawie, który przez jakiś czas pozostawał on w stanie spoczynku. Bólom towarzyszą zawroty głowy czy drętwienie rąk.

RZS zaczyna się od dość niespecyficznego bólu mięśni, do którego dołączają kolejno stan podgorączkowy, utrata apetytu i ogólne osłabienie. Typowymi objawami RZS są obrzęk i ból symetrycznych stawów rąk i stóp oraz ich sztywność poranna, która utrzymuje się przez około godzinę. Spowodowana jest gromadzeniem się w stawach płynu obrzękowego. Choroba atakuje przede wszystkim stawy rąk (śródręczno-paliczkowe oraz międzypaliczkowe bliższe).

Jeśli reumatyzm atakuje tkanki miękkie, a nie tkankę łączną, towarzyszy mu ból barków i łokci, których prawdopodobną przyczyną jest przeciążanie mięśni przez wiele lat. Dźwiganie ciężkich przedmiotów czy powtarzania codziennie tych samych ruchów może bowiem powodować w tych mięśniach dokuczliwe mikrourazy.

Olejki eteryczne – naturalne leczenie reumatyzmu

Zanim sięgniemy po leki i suplementy diety, w leczeniu reumatyzmu warto wypróbować naturalne olejki eteryczne. Trzeba wiedzieć, że chorób reumatycznych nie da się wyleczyć raz na zawsze, dlatego znalezienie naturalnego preparatu przeciwbólowego, przeciwzapalnego i wspomagającego regenerację tkanek, który działa miejscowo, doraźnie i bez skutków ubocznych jest szczególnie ważne. 

Olejki przeciwzapalne i przeciwbólowe

 • Olejek eukaliptusowy (Eucalyptus Globulus) zawieraalfa-terpineol, zapewniający właściwości chłodzące i kojące, szczególnie przydatne w preparatach do masażu ciała – także podczas bólów reumatycznych.
 • Olejek miętowy (Mentha Piperita Oil) ma działanie antyseptyczne, przeciwbólowe oraz właściwości rozkurczowe. Działa „chłodząco” na bolące mięśnie i stawy. Poleca się go do stosowania na dłoniach, ponieważ może zmniejszyć skurcze mięśni.
 • Olejek lawendowy (Oleum Lavandulae) pomaga na napięciowe bóle mięśni, reumatyczne bóle stawów i mięśni, zwyrodnieniowe bóle kręgosłupa.
 • Olejek mirrowy (Commiphora myrrha) hamuje stany zapalne i zmniejsza napięcie w stawach.
 • Olejek imbirowy (Zingiber officinale) jest skuteczny u pacjentów cierpiących na zapalenia kości i stawów, ponieważ może hamować wytwarzanie prostaglandyn, czyli związków biorących udział w reakcjach zapalnych, dzięki czemu ma miejscowe działanie znoszące ból.
 • Olejek bazyliowy (Ocimum basilicum L.) ma właściwości przeciwbólowe, zwłaszcza przy bólach pochodzenia neurologicznego – migrenach, nerwobólach, bólach reumatycznych czy artretycznych.
 • Olejek rozmarynowy (Rosmarinus officinalis L.) stosuje się do masażu przy bólach reumatycznych i artretycznych, jest także bardzo skuteczny dla zmęczonych, zesztywniałych i przepracowanych mięśni.
 • Olejek goździkowy (Oleum Caryophyllorum) używany jest przy nerwobólach, bólach reumatycznych i leczeniu artretyzmu.

Olejki na regenerację stawów

Wśród wszystkich znanych nam olejków eterycznych na pierwszym miejscu wymienić należy olejek żywokostowy (Symphytum officinale L.) – skutecznie wspiera leczenie chorób kręgosłupa, stawu biodrowego, kolan, bólów reumatycznych i rwy kulszowej. Pomaga przy złamaniach, zwichnięciach i stłuczeniach.

Jest niezastąpiony w stanach zapalnych ścięgien i zakrzepowym zapaleniu żył. Silnie rozgrzewa. Zawiera m. in. alantoinę, która pobudza tkanki do regeneracji, garbniki, substancje śluzowe, polifenole, auksyny (hormony roślinne, który wspomagają tworzenie nowej tkanki i szybko leczy rany). Duże stężenie auksyn znajdziemy także w olejku z oregano (Origanum vulgare) i olejku tymiankowym (Thymi aetheroleum).

Jak stosować olejki eteryczne na reumatyzm

Wymienione wyżej olejki eteryczne możemy stosować na różne sposoby.

 • Nacieranie bolących miejsc (stosujemy 4 krople olejku eterycznego rozpuszczone w jednej łyżce stołowej oleju bazowego)
 • Kompresy (nasączamy gazę lub mały ręcznik roztworem olejku lub mieszanki olejków w wodzie, przykładamy na bolące miejsce na około 1 godzinę, mocujemy kompres warstwą tkaniny, np. drugim ręcznikiem, dla utrzymania temperatury).
 • Masaże (4 – 5 kropli olejku eterycznego na 1 łyżkę oleju bazowego).
 • Kąpiele aromaterapeutyczne (ok. 15 minut w ciepłej wodzie, do której dodajemy 10 – 15 kropli olejku eterycznego lub kilku olejków wymieszanych z łyżką miodu – nie należy wkrapiać olejków bezpośrednio do wody).

Podsumowanie

Olejki eteryczne pomagają uwolnić się od bólów reumatycznych i mogą wpływać na regenerację tkanek. Brak skutków ubocznych oraz możliwość sięgania po nie częściej niż po NLPZ to najlepsza rekomendacja dla tych preparatów, które przynoszą ulgę osobom borykającym się z chorobami reumatycznymi. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zostaw swój numer telefonu, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą  • FSZ Pollena-Aroma Sp. z o.o.
  • ul. Przemysłowa 14
  • 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki