Olejki eteryczne na cellulit

Cellulit (lipodystrofia) to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej oraz patologiczne zmiany w tkance podskórnej. Kiedy nieusunięte resztki przemiany materii, toksyny, tłuszcz i woda zaczynają zalegać w tkankach, te powiększają się i tworzą tzw. skórkę pomarańczową, która dla wielu osób stanowi trudny do zaakceptowania problem natury estetycznej. Cellulit pojawia się głównie na biodrach, udach i pośladkach.

Przyczyny powstawania cellulitu

Przyczyn powstawania cellulitu jest wiele, a obok uwarunkowań genetycznych, wymienia się głównie te związane z naszym współczesnym trybem życia, a są to: 

 • brak ruchu i siedzący tryb życia,
 • wady postawy,
 • noszenie butów na wysokim obcasie,
 • noszenie zbyt obcisłych ubrań,
 • zła dieta,
 • stres,
 • nałogowe palenie papierosów.

Na powstawanie cellulitu bardziej narażone są osoby borykające się z zaburzeniami hormonalnymi oraz problemami z krążeniem. Cellulit może się pojawić w hormonalnych okresach krytycznych: podczas dojrzewania, w ciąży, w okresie menopauzy. W piśmiennictwie medycznym wymienia się dwa rodzaje cellulitu: 

 1. Cellulit wodny – może pojawić się u osób szczupłych jako efekt nieprawidłowej cyrkulacji krwi i limfy w tkankach. Brak mikrokrążenia powoduje w efekcie zatrzymanie wody w organizmie.
 2. Cellulit tłuszczowy – spotykamy o osób z nadwagą, u których zmiany występują w głębiej położonych warstwach skóry oraz w tkance łącznej, a na skórze widoczne są liczne zagłębienia i grudki.

Ponieważ cellulit rozwija się stopniowo, już pierwsze jego oznaki (w tej fazie nie jest zauważalny, pojawia się dopiero w momencie ściśnięcia skóry) powinny zmotywować nas do podjęcia działań zapobiegających jego dalszemu rozwojowi. 

Olejki eteryczne w walce z cellulitem

W walce z cellulitem doskonale sprawdzają się olejki eteryczne. Można ich używać nie tylko do masażu, ale także do okładów, kąpieli a także komponowania własnych preparatów pielęgnacyjnych, np. scrubów. 

W profilaktyce oraz niwelowaniu zmian cellulitowych możemy sięgać po następujące olejki eteryczne:

 • olejek z grejpfruta – może zmniejszyć adipogenezę (tworzenie się tłuszczu lub tkanki tłuszczowej)
 • olejek z drzewa cedrowego – ma właściwości przeciwzapalne i ściągające, pomaga poprawić wygląd skóry
 • olejek z trawy cytrynowej – ma właściwości poprawiające krążenie
 • olejek z jałowca – zmniejsza akumulację tłuszczu komórkowego i przyspiesza mikrokrążenie
 • olejek lawendowy – pobudzenia wzrostu nowych komórek
 • olejek cyprysowy – ma zdolność do stymulowania krążenia poprzez zwiększenie przepływu krwi
 • olejek z kopru włoskiego – pomaga ustabilizować hormony
 • olejek cytrynowy i mandarynkowy – stosowany jest do oczyszczania organizmu z toksyn, stymulowania drenażu limfatycznego i oczyszczania skóry

Masaż ud, pośladków, bioder

Do masażu miejsc zagrożonych powstaniem cellulitu możemy stworzyć własną, autorską mieszankę olejków eterycznych. Przed ich zastosowaniem warto wykonać test uczuleniowy, a po masażu należy wstrzymać się z ekspozycją na słońce – może dojść do reakcji fotouczuleniowej. 

Masaż możemy wykonać zarówno własnoręcznie wykonanym kremem jak i mieszanką olejków eterycznych dodanych do oleju bazowego. W celu sporządzenie kremu bierzemy szklankę rozpuszczonego oleju kokosowego i dodajemy do niego 30 kropli olejku z grejpfruta albo 30 kropli różnych olejków cytrusowych (grejpfrut, cytryna, mandarynka).

Kiedy olej skrzepnie, przekładamy go do szczelnie zakręcanego słoiczka. Zamiast oleju kokosowego można również użyć oleju z pestek winogron lub oleju migdałowego (wszystkie wymienione oleje bazowe mają właściwości nawilżające i uelastyczniające skórę) i wtedy powstałą mieszankę przelewamy do buteleczki z ciemnego szkła. 

Body wrap 

Zabieg antycellulitowy typu body wrap polega na wmasowaniu mieszaniny olejków eterycznych w partie ciała objęte cellulitem, a następnie owinięciu ich zwykłą folią spożywczą lub folią typu stretch. Po 30 minutach zdejmujemy okład i bierzemy ciepły prysznic.

Scrub antycellulitowy

Scrub antycellulitowy możemy przygotować na bazie zmielonej kawy (albo kawowych fusów) bądź gruboziarnistego cukru. Dodajemy do nich łyżkę oleju kokosowego oraz ok. 10 kropli wybranego olejku eterycznego. Nakładamy pastę na mokrą skórę w miejscach objętych cellulitem (pośladki, brzuch, uda) i energicznie masujemy przez kilka minut okrężnymi ruchami. Scrub nie nadaje się do przechowywania.

Kąpiel antycellulitowa

Do wanny z ciepłą wodą (ok. 38 stopni C) dodajemy mieszankę olejków eterycznych rozprowadzonych w oleju bazowym bądź w garści mleka w proszku. Kąpiel, stosowana 2-3 razy w tygodniu, powinna trwać 10-15 minut i nie należy używać podczas niej kosmetyków zawierających SLS bądź SLES. 

Podsumowanie

Olejki eteryczne wspierają walkę z cellulitem i poprawiają wygląd skóry: nawilżają, ujędrniają. Im szybciej rozpoczniemy kurację z użyciem olejków, tym większa szansa na to, że cellulit nie wejdzie w kolejne fazy rozwoju. Przeciwwskazaniem do stosowania olejków eterycznych jest ciąża oraz karmienie piersią. W obu przypadkach należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakichkolwiek zabiegów z ich użyciem. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zostaw swój numer telefonu, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą  • FSZ Pollena-Aroma Sp. z o.o.
  • ul. Przemysłowa 14
  • 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki