Olejki eteryczne jako perfumy – czy jest to możliwe?

Znani twórcy perfum bez trudu potrafią rozpoznać i nazwać setki nut zapachowych, podczas gdy przeciętny człowiek najczęściej klasyfikuje zapachy jako ładne lub odpychające. Mimo tego zmysł węchu jest niezwykle istotny. Kształtuje się w mózgu jako pierwszy i dlatego częściej zapamiętujemy zapachy niż dźwięki czy obrazy. Charakterystyczna nuta zapachowa może przywołać wspomnienia lub silne emocje. Pachnie skóra, włosy i ubrania, stąd zapach ma bardzo duży wpływ na  postrzeganie każdego z nas przez innych ludzi.

Jednocześnie idealny zapach jest kwestią indywidualną i nieraz stanowi cel wieloletnich poszukiwań. W czasach, kiedy stawiamy na ekologię i naturalność, warto sięgnąć po olejki eteryczne, które są znacznie trwalsze i intensywniejsze niż markowe perfumy. Nie zawierają sztucznych utrwalaczy, alkoholu i kosztują niewiele w porównaniu z kolorowymi flakonikami z drogerii. 

Olejki eteryczne – intensywny zapach i prosty skład 

Coraz większa grupa ludzi przekonuje się, że szczytem luksusu wcale nie są drogie perfumy ze sklepowej półki. Najciekawsze zapachy tak naprawdę kreuje sama natura. Perfumy wykonane z naturalnych i ekologicznych olejków eterycznych cechują się silnie skoncentrowanym zapachem oraz czystością składu, gdyż nie zawierają syntetycznych składników czy konserwantów. W połączeniu z alkoholem etylowym lub olejem roślinnym czy parafinowym tworzą perfumy, które zachwycają najbardziej wyszukane gusta. 

Naturalne perfumy idealnym prezentem nie tylko na święta 

Wiele z markowych perfum odstrasza wysoką ceną i syntetycznym składem. Alternatywą stają się w pełni naturalne perfumy, wykonane z mieszanki olejków eterycznych, które można stworzyć samodzielnie w domu. Niepowtarzalne aromatyczne kompozycje stanowią oryginalny prezent dla bliskiej osoby.

Nie trzeba mieć doktoratu z chemii czy być wybitnym artystą perfumiarzem, wystarczy jedynie poznać podstawowe zasady tworzenia perfum, uruchomić kreatywność i odkryć w sobie czułe powonienie.  

Perfumy z olejków eterycznych jako kompozycja  

Tworzenie perfum zgodnie z indywidualnymi upodobaniami to zajęcie bardzo rozwijające, w pewnym sensie porównywalne z komponowaniem dzieła muzycznego. Zapach jest jak autonomiczny wytwór wyobraźni artysty – harmonijny, ale niepozbawiony ozdobników, akordów i nut. Komponowanie perfum to sztuka, która wymaga pewnej precyzji i ostrości zmysłów.

Wszystkie składniki dzielą się na trzy nuty zapachowe, będące elementami składowymi całości . Mają one zróżnicowaną intensywność i składają się ze związków o różnych właściwościach. 

Podstawowe nuty zapachowe 

Nutę głowy rozpoznaje się od razu po naniesieniu perfum na skórę. Substancje zapachowe, które się na nią składają, najszybciej się ulatniają. Następnie można poczuć nutę serca – dominujące akordy, spajające wszystkie zapachy tworząc wyjątkowy bukiet. Zapach utrzymuje się na skórze zazwyczaj od dwóch do czterech godzin.

Wraz z upływem czasu pojawia się nuta bazowa, zwana podstawową. Na nutę bazową składają się zapachy decydujące o jego trwałości, które pozostaną na skórze, gdy nuty głowy i serca się wyparują.  

Jak stworzyć perfumy z olejków eterycznych? 

Podczas tworzenia własnych perfum warto użyć co najmniej trzech olejków – po jednym z każdej nuty zapachowej. Poszczególne mieszanki mogą się składać z kilku lub kilkunastu pojedynczych olejków. Ich wybór tak naprawdę zależy od autora pachnidła.

Bazę naturalnych perfum stanowią: woda ze spirytusem lub bezzapachowy olej w odpowiednich proporcjach – polecane są oleje roślinne z jojoby, z nasion winogron albo ze słodkich migdałów. Wybrane olejki eteryczne w objętości 15-20 % należy zmieszać z bazą i zamknąć na kilka dni w szklanym, ciemnym naczyniu.

Po upływie zalecanego czasu perfumy przelewa się do plastikowego naczynia lub woreczka do mrożenia i chłodzi w temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza przez maksymalnie 2 dni. Następnie trzeba przywrócić perfumy do temperatury pokojowej, przelać do czystego dozownika i zapach jest gotowy do użycia. 

Właściwości lecznicze olejków eterycznych 

Domowe perfumy z olejków eterycznych są trwalsze dzięki naturalnym substancjom konserwującym, takim jak olejek cedrowy, z gałki muszkatołowej czy cynamonowy. Unikatowe zapachy można stworzyć z jednego olejku lub wykorzystać mieszankę kilku zapachów.

Prostym rozwiązaniem jest wybór olejku różanego lub olejku ylang-ylang. Osoby gotowe na eksperymenty powinny sprawdzić połączenie olejku sandałowego i paczuli, cedrowego z sandałowym, neroli z różanym albo ylang-ylang z cynamonowym. Perfumy z olejków eterycznych to nie tylko podkreślenie naszych walorów, ale również naturalne lekarstwo.

Każdy olejek zawiera składniki wpływające pozytywnie na samopoczucie. Zaletą autorskiej kompozycji jest to, że nie zawiera żadnych petrochemicznych substancji, składników syntetycznych, barwników, parabenów czy składników pochodzenia zwierzęcego. Nie trują i nie szkodzą środowisku. 

Podsumowanie 

Proces tworzenia naturalnych kompozycji zapachowych z olejków eterycznych ogranicza jedynie fantazja twórcy. Najbardziej zaskakujące kombinacje dają spektakularne efekty, często o wiele bardziej oryginalne, pociągające i fascynujące otoczenie niż najbardziej wyrafinowane i drogie perfumy z górnej półki w sklepie.

Używanie własnych pachnideł zyskuje coraz większe znaczenie, szczególnie wśród osób ceniących indywidualność, które chcą podkreślić swoje zalety i wyróżnić się w tłumie. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zostaw swój numer telefonu, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą    • FSZ Pollena-Aroma Sp. z o.o.
    • ul. Przemysłowa 14
    • 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki