Olejek z drzewa herbacianego – właściwości i zastosowanie
Olejek herbaciany należy do grupy tych naturalnych produktów, które mają szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w kosmetyce. Posiada wiele cudownych właściwości – działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo i antybakteryjnie, odkaża i łagodzi zmiany skórne. Mała buteleczka naturalnego olejku herbacianego nierzadko stanowi rozwiązanie większych problemów, dlatego warto poznać właściwości tej substancji.
Co nazywamy olejkiem z drzewa herbacianego?
Olejek herbaciany to nic innego jak ekstrakt z liści drzewa herbacianego, należącego do rodziny mirtowatych, które naturalnie występuje w Australii. Skład olejku stanowią w większości związki fenolowe i terpeny, które wykazują działanie antyseptyczne, które działają przeciw bakteriom, wirusom i grzybom. Jego kojące działanie było znane od wieków – Aborygeni używali go do leczenia zmian skórnych, ran i oparzeń.
Ma intensywny, nieco kamforowy zapach i postać płynu o jasnożółtej barwie. Dziś olejek herbaciany znajduje również zastosowanie jako naturalny kosmetyk, środek do aromaterapii oraz masażu skóry.
Zastosowanie olejku herbacianego
Olejku herbacianego używa się wspomagająco w niwelowaniu różnych dolegliwości oraz jako dodatek do szerokiej gamy kosmetyków do pielęgnacji twarzy i włosów. Najczęściej wykorzystuje się go w przypadku:
- pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej,
- zwalczania nadmiernego pocenia,
- niwelowania nieświeżego oddechu,
- zwalczania łupieżu,
- leczenia łuszczycy,
- leczenia grzybicy,
- leczenia przeziębienia,
- łagodzenia bólów mięśniowych,
- profilaktyki i leczenia odparzeń,
- niwelowania objawów po ukąszeniu owadów,
- dezynfekcji rąk.
Olejek z drzewa herbacianego w pielęgnacji skóry problemowej
Olejek herbaciany ze względu na działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne bardzo często wspomaga kompleksową pielęgnację skóry tłustej i trądzikowej. Dzieje się tak, ponieważ łatwo się wchłania oraz zwalcza bakterie odpowiedzialne za powstawanie stanów zapalnych na skórze. Olejek normalizuje pracę gruczołów łojowych i redukuje błyszczenie cery, nie wysuszając jej, a ponadto wspomaga regenerację całej tkanki. Można go używać jako preparat wzbogacający ulubiony krem, w formie ciepłej parówki na twarz lub punktowo na wypryski.
Jak stosować olejek herbaciany podczas zwalczania łupieżu?
Olejek z drzewa herbacianego wykorzystuje się także w zwalczaniu łupieżu i dolegliwościach towarzyszących łojotokowemu zapaleniu skóry. Olejek redukuje uporczywe swędzenie, normalizuje produkcję sebum oraz zmniejsza przetłuszczanie się włosów. Wystarczy dodać kilka kropli olejku do szamponu, umyć włosy jak zwykle, pozostawić mieszankę na skórze na około 2 minuty, a następnie dokładnie spłukać. Włosy będą wyglądać świeżo, a skóra głowy zostanie odpowiednio oczyszczona.
Olejek herbaciany i pielęgnacja stóp
Lecznicze i odświeżające właściwości olejku herbacianego docenią także osoby zmagające się z nadmiernym poceniem stóp oraz pękaniem skóry na piętach. Olejek sprawdzi się również jako środek stosowany w ramach zarówno profilaktyki, jak i leczenia grzybicy stóp i paznokci. Aby pozbyć się problemu, wystarczy wymieszać olejek z kremem do stóp. Raz na dwa tygodnie można również przygotować kojącą kąpiel dla stóp, mieszając około 30 kropli olejku z ciepłą wodą.
Olejek herbaciany w walce z przeziębieniem
Naturalny olejek z drzewa herbacianego wykazuje też wysoką skuteczność w zwalczaniu przeziębień i infekcji za sprawą działania przeciwwirusowego i przeciwbakteryjnego. Używany do inhalacji, łagodzi kaszel, przynosi ulgę w katarze i koi dolegliwości związane z zapaleniem zatok czy chorobami gardła. Olejek herbaciany może być używany także na zmiany chorobowe w obrębie ust – na opryszczkę i zajady, a ponadto do płukania jamy ustnej, gdyż niweluje nieświeży oddech i kamień nazębny.
Przeciwwskazania i działania niepożądane
Tak jak w przypadku stosowania każdego preparatu, również przy użyciu olejku herbacianego należy zachować ostrożność, jeśli w przeszłości doszło do reakcji alergicznej na jakikolwiek inny olejek eteryczny. Olejek z drzewa herbacianego nie jest również zalecany kobietom w ciąży – wpływ na to ma wysokie stężenie substancji aktywnych, które mogą przenikać przez skórę.
Substancji nie powinny też używać dzieci poniżej 6. roku życia. Co niezwykle istotne, olejek z drzewa herbacianego powinien być stosowany wyłącznie zewnętrznie – w połączeniu z innymi substancjami lub samodzielnie. W drugim przypadku jednak należy aplikować go jedynie punktowo, ponieważ nałożony na zbyt duże partie skóry może wywołać podrażnienie, pieczenie lub swędzenie.
Gdzie kupić olejek z drzewa herbacianego?
Olejek z drzewa herbacianego można kupić bez trudu w sprawdzonych sklepach internetowych z naturalnymi olejkami. Jego cena to kilkanaście złotych za 10 mililitrów. Jest on bardzo wydajny, ponieważ wystarczy tylko kilka kropel, aby skorzystać z jego dobroczynnych właściwości. Jest także jednym z niewielu olejków eterycznych, który może być używany bez rozcieńczania.
Podsumowanie
Olejek z drzewa herbacianego to znany od wieków i wciąż popularny środek o właściwościach leczniczych i pielęgnujących. Ze względu na właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne oraz dezynfekujące, olejek herbaciany jest chętnie stosowany w zwalczaniu skutków przeziębienia i infekcji, a ponadto jako naturalny kosmetyk wspierający codzienną pielęgnację oraz zwalczanie różnych problemów skórnych, trądziku i łupieżu.