Kąpiele aromaterapeutyczne: jakie olejki?

Kąpiele aromaterapeutyczne stosowane są od już od czasów starożytnych. Doskonale wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie oraz pomagają uporać się z problemami estetycznymi. Kąpiel z użyciem olejków eterycznych rządzi się swoimi prawami. Przede wszystkim nie powinna być ona łączona z kąpielą mająca na celu zabiegi higieniczne. Należy ją potraktować jako osobny zabieg, pamiętając, że dla uzyskania najlepszych efektów kąpiel aromaterapeutyczną należy stosować 2-3 razy w tygodniu.

Kąpiel z użyciem lejków eterycznych – zasady

Kąpiel aromaterapeutyczna powinna trwać od 15 do 30 minut. Do wody dodajemy wyłącznie stosownie przygotowane olejki eteryczne, wstrzymując się przed dodaniem płynu do kąpieli. Należy pamiętać, że:

 • woda w wannie powinna mieć temperaturę 38⁰C – 40⁰C. (wyższa temperatura mogłaby sprawić, że olejki zadziałają na skórę drażniąco),
 • jeśli zamierzasz użyć olejku wkraplając go bezpośrednio wody, użyj najwyżej kilkunastu kropli i dokładnie rozmieszaj olejek w wodzie – prędzej czy później i tak osiądzie na powierzchni w postaci ok podobnych do tych na rosole (olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie) i wtedy możemy go zebrać dłonią i użyć do masażu,
 • najlepszym sposobem użycia olejku eterycznego do kąpieli jest uprzednie rozpuszczenie go w emulgatorze, którym może być olej roślinny (oliwka dla dzieci, jojoba, migdałowy, kokosowy) czy sól himalajska – przed każdą kąpielą należy przygotować świeżą mieszankę,
 • po kąpieli nie spłukuje się skóry, tylko lekko osusza ręcznikiem, przyciskając go do ciała,
 • jeśli z kąpieli aromaterapeutycznej korzystać będzie dziecko, dodaj mniej kropli olejku (od 1 do 6 kropli w zależności od wieku dziecka) i uważaj, aby maluch nie napił się wody z wanny i nie zatarł oczu,
 • podczas kąpieli wyłącznie obolałych dłoni lub stóp należy zmniejszyć dawkę olejków, proporcjonalnie do objętości wody (4–5 kropli olejków na ok. 10 l).

Olejki aromatyczne do kąpieli

Do kąpieli aromaterapeutycznych wykorzystuje się następujące olejki eteryczne:

 • Olejek lawendowy (Oleum Lavandulae) pomaga na napięciowe bóle mięśni, reumatyczne bóle stawów i zwyrodnieniowe bóle kręgosłupa. Odpręża, odstresowuje, obniża napięcie mięśni i ułatwia zasypianie. Jest polecany osobom cierpiącym na migreny i zaburzenia lękowe.
 • Olejek rumiankowy (Chamaemelum nobile) rozluźnia napięcie mięśni, koi nerwy, odpręża. Pomaga uśmierzać ból. Przy suchej, delikatnej, szorstkiej, podrażnionej skórze daje uczycie ulgi. Jest idealny do pielęgnacji skóry przy ukąszeniach owadów, skóry opalonej i napiętej.
 • Olejek melisowy (Melissa officinalis) dziala uspokajająco, wyciszająco, ułatwia zasypianie.
 • Olejek z geranium (pelargonii) (Pelargonium graveolens) łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego.
 • Olejek majerankowy (Origanum majorana L.)  łagodzi bóle mięśniowe, leczy przeziębienia, pobudza krążenie, działa rozgrzewająco. Ma działanie przeciwbólowe, relaksacyjne. Działa przeciwwirusowo i bakteriobójczo. Łagodzi reakcje alergiczne i małym i średnim nasileniu.
 • Olejek rozmarynowy (Rosmarinus officinalis L.) pomaga przy bólach reumatycznych i artretycznych, jest także bardzo skuteczny dla zmęczonych, zesztywniałych i przepracowanych mięśni. Działa pobudzająco. Ma właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Wzmacnia ukrwienie skóry głowy hamując proces wypadania włosów.
 • Olejek bergamotowy (Oleum Bergamottae, Oleum Bergamiae) polecany jest w pielęgnacji skóry trądzikowej – ogranicza łojotok i nadmierną pracę gruczołów łojowych. Wykazuje skuteczność przeciw bakteriom, które rozkładają pot i powodują nieprzyjemny zapach skóry. Wzmacnia włosy oraz zapobiega ich wypadaniu. Jest niezwykle skuteczny przy terapiach antydepresyjnych i w stanach lękowych – poprawia nastrój, a jednocześnie nie wywołuje pobudzenia.

Możemy stosować także mieszanki różnych olejków, np.: cytrusowy miks energetyzujący, w skład którego wchodzą olejek z pomarańczy, olejek z grepfruta, olejek z mięty pieprzowej czy miks relaksacyjny w składzie: olejek lawendowy, olejek pomarańczowy, olejek z geranium. 

Kąpiele aromaterapeutyczne są najskuteczniejsze kiedy stosuje się je regularnie. Ważne jest, aby traktować je jak zabiegi, którym towarzyszy nasz osobisty rytuał związany z przygotowaniem samej kąpieli, a także zagospodarowaniem czasu po niej. Po wyjściu z wanny należy zawinąć się w ciepły i miękki szlafrok i dać sobie czas na niespieszny powrót do codziennych obowiązków albo na sen. 

Podsumowanie

Kąpiele aromaterapeutyczne, czyli kąpiele z wykorzystaniem olejków eterycznych mają dobroczynny wpływ na nasze ciało i psychikę. Umiejętne zastosowanie poszczególnych olejków lub ich mieszanek wspomaga utrzymanie skóry, włosów i paznokci w doskonałej kondycji oraz przyczynia się do redukcji bólów i napięć w obrębie narządu ruchu. Kąpiel aroamterapeutyczna to bardzo przyjemny i skuteczny sposób na poprawę samopoczucia fizycznego i psychicznego oraz uzyskanie remisji dermatologicznych chorób przewlekłych. Jest także nieoceniona w usuwaniu skutków przemęczenia oraz zaburzeń snu. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zostaw swój numer telefonu, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą  • FSZ Pollena-Aroma Sp. z o.o.
  • ul. Przemysłowa 14
  • 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki