Aromaterapia w saunie i łaźni parowej – jakie olejki eteryczne wybrać?

Dobroczynne działanie sauny i łaźni parowej znane było już starożytnym. Mając na uwadze wszystkie poniższe informacje, możesz zdecydować się na zabieg aromaterapeutyczny w jednym z tych miejsc i dać sobie szansę na regenerację ciała oraz znaczącą poprawę samopoczucia. Pamiętaj jednak, że pobyt w saunie bądź łaźni parowej, w których panuje podwyższona wilgotność i temperatura, wymaga zastosowania określonych środków bezpieczeństwa.

Różnice techniczne między sauną, a łaźnią parową

Zasadnicza różnica między sauną, a łaźnią parową dotyczy temperatury oraz wilgotności powietrza. 

W saunie „suchej” panuje mniejsza wilgotność powietrza, niż w łaźni parowej, za to temperatura jest wyższa: 70 – 90 stopni w porównaniu do 40 – 45 stopni. 

Sauna parowa i łaźnia parowa to także dwa różne miejsca. W saunie parowej („mokrej”) wilgotność osiąga nawet 65% (w saunie suchej utrzymuje się na poziomie 10-30%) przy temperaturze wynoszącej od 50 do 110 stopni. Sauny parowe wykonuje się z drewna, a łaźnie parowe mogą być wykończone ceramiką, tworzywem sztucznym lub szkłem – temperatura wynosi tu od 40 do 55 stopni, a wilgotność powietrza sięga 100%! Kolejna różnica między sauną parową, a łaźnią parową zasadza się na sposobie utrzymywania wilgotności powietrza. W tej pierwszej mamy do czynienia z parownikamio maksymalnej mocy grzałki 1,5-2kw bez względu na wielkość sauny, w tej drugiej źródłem wilgotności jest para wodna, dostarczana jest poprzez tzw. generator pary, którego moc dobierana jest do wielkości pomieszczenia. Aby we wnętrzu łaźni parowej uzyskać odpowiednie warunki temperatury i wilgotności, wystarczy zaledwie kilka minut.

W jakim celu udajemy się do sauny suchej lub mokrej albo do łaźni parowej

Pobyt w saunie i w łaźni parowej ma porównywalny wpływ na nasz organizm: wilgotność i wysoka temperatura pobudzają nie tylko metabolizm w skórze, ale także w nerkach, ułatwiając pozbywanie się z naszego organizmu szkodliwych substancji. Rozgrzana i rozpulchniona skóra jest gotowa na oczyszczenie i odtłuszczenie, a także na przyjęcie serwowanych jej w takich warunkach substancji odżywczych, np. pochodzących z olejków eterycznych. 

Choć cel wizyty w saunie bądź łaźni parowej jest taki sam, różnice w wilgotności powietrza oraz temperaturze panującej w tych miejscach są nieprzypadkowe: dzięki rozpiętości tych parametrów, z dobrodziejstwa każdego z pomieszczeń mogą korzystać ludzie borykający z innymi problemami zdrowotnymi. Osoby cierpiące na dolegliwości ze strony serca (przebyty zawał, udar) i układu krwionośnego (zaawansowana miażdżyca, nieopanowane nadciśnienie) powinny z bywania w saunie i łaźni parowej zrezygnować, chyba że lekarz zadecyduje inaczej. 

Olejki eteryczne do sauny suchej

Olejki eteryczne w saunie suchej można stosować na dwa sposoby:

 • Olejek eteryczny dodajemy do cebrzyka albo butelki z gorącą wodą, dbając o to, żeby dostosować moc zapachową zawartości naczynia do wielkości pomieszczenia. Przed rozpoczęciem polewania kamieni należy je intensywnie schłodzić czystą zimną wodą.
 • Przygotowujemy „kulę śnieżną” z pokruszonego w shakerze lodu albo wykorzystując w tym celu generator śniegu, układamy ją na schłodzonych kamieniach, dodajemy na szczyt kuli kilka kropli olejku eterycznego i czekamy aż zapach zacznie się uwalniać.

Do sauny suchej dobrze sprawdzą się olejki eteryczne z linii cytrusowych (obniżają stres i zmęczenie, działają pobudzająco), leśnych (polecane szczególnie przy chorobach górnych dróg oddechowych, działają uspokajająco i odświeżająco), kwiatowych (oprawiają samopoczucie, mają także doskonałe właściwości pielęgnacyjne) i ziołowych (polecane przy konkretnych schorzeniach) oraz kompozycje tych zapachów. 

Olejki eteryczne do sauny mokrej

W saunach parowych olejki eteryczne lub ich mieszanki (oczywiście rozcieńczone w stosownym stężeniu) umieszcza się w specjalnych pojemnikach, z których po prostu parują.

W saunie parowej sprawdzą się te same olejki, których używa się w saunie suchej.

Dobrze dobrane olejki eteryczne do sauny pozytywnie wpływają na ciało i umysł. Należy jednak pamiętać, że w saunach publicznych nie możemy ich używać bez uzyskania zgody personelu i osób korzystających z sauny wraz z nami. Olejki lub mieszanki olejków, które działają na nas dobroczynnie, mogą być szkodliwe dla innych. Ponadto źle dawkowane mogą podrażnić skórę i błony śluzowe. 

Olejki eteryczne do łaźni parowej

W łaźni parowej stosuje się olejki eteryczne tak samo jak w saunie parowej. Korzystanie z łaźni parowej poprawia metabolizm, w znaczący sposób wpływa na naszą odporność, wspomaga oczyszczanie skóry i leczenie chorób związanych z drogami oddechowymi.

Zasady bezpieczeństwa dotyczące stosowania olejków eterycznych w saunie i w łaźni parowej:

 • Nigdy nie używaj olejków nierozcieńczonych (są łatwopalne!) – najlepiej dodawać około 1 kroplę zapachu na 100 ml wody.
 • Olejki możesz stosować pojedynczo, korzystać z gotowych kompozycji, lub dowolnie łączyć zapachy do sauny (nie więcej niż pięć).
 • Zbyt duże stężenie olejków może wywołać np. zaczerwienienie i pieczenie oczu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zostaw swój numer telefonu, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą  • FSZ Pollena-Aroma Sp. z o.o.
  • ul. Przemysłowa 14
  • 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki