Aromaterapia w kosmetyce

Aromaterapia to jedna z metod medycyny naturalnej, która polega na terapii olejkami eterycznymi i ma na celu poprawę ogólnego stanu zdrowia i naszego samopoczucia oraz wzmocnienie systemu immunologicznego organizmu. Do podstawowych zabiegów z wykorzystaniem aromaterapii zaliczamy masaż, kąpiele, inhalacje, kompresy oraz okłady.

To coraz bardziej powszechny element kosmetyki i kosmetologii, wykorzystywany również w obiektach Spa&Wellnes. Aromaterapia przynosi doskonałe efekty pielęgnacyjne, lecznicze i relaksacyjne, dlatego coraz więcej salonów sięga po najwyższej jakości olejki eteryczne, odpowiednio dobrane ich mieszanki oraz poleca zabiegi aromaterapeutyczne. 

Aromaterapia w salonie kosmetycznym 

Jak wspomniano, dzięki zastosowaniu aromaterapii możemy spodziewać się  poprawy ogólnego stanu zdrowia i naszego samopoczucia oraz wzmocnienia systemu immunologicznego organizmu. Jednak udając się do salonu kosmetycznego liczymy przede wszystkim na korzystne działanie olejków eterycznych na całe ciało, albo poszczególne jego partie –  skórę twarzy czy dłoni, włosy, paznokcie. 

Działanie olejków eterycznych na skórę

W zależności od składu, olejki eteryczne działają przeciwzapalnie (np. olejek rumiankowy, eukaliptusowy, bazyliowy, mirtowy i inne), łagodząco przy dolegliwościach związanych ze skórnymi zakażeniami bakteryjnymi (np. trądzik), doskonale łagodzą również dolegliwości powiązane z zakażeniami grzybiczymi (np. łupież łojotokowy czy grzybice skóry stóp i paznokci).

Odpowiednio dobrane olejki działają obkurczająco na ścianki naczyń włosowatych, zapobiegając teleangiektazjom i trądzikowi różowatemu, mają również właściwości regeneracyjne oraz przyspieszające odnowę kolagenu i elastyny, przez co łagodzą objawy starzenia się skóry. Działają również wspomagająco w leczeniu blizn, rozstępów, żylaków oraz cellulitu.

Z uwagi na fakt, że niewłaściwe użycie olejków eterycznych może skutkować działaniami niepożądanymi, zabiegi z ich użyciem zawsze powinny być przeprowadzane przed doświadczoną kosmetyczkę bądź kosmetolożkę. 

Masaż aromaterapeutyczny

Seans aromaterapeutyczny w salonie kosmetycznym może mieć formę masażu. Masaż jest w stanie oddziaływać wyszczuplająco, antycellulitowo, ujędrniająco, relaksacyjnie czy stymulująco. Zabieg wykonuje się specjalnie przygotowanym preparatem, na który składa się olej bazowy, czyli nośnik, i specjalnie dobrany olejek bądź mieszanka olejków eterycznych. Masaż z użyciem olejków eterycznych może mieć charakter ogólny charakter lub miejscowy.

Dowiedziono, że dzięki masażowi aromaterapeutycznemu osiąga się lepsze rezultaty przeciwbólowe w porównaniu z klasycznym masażem relaksacyjnym. Pozwala on szybko złagodzić napięcia mięśniowe, zniwelować ból i złagodzić stres. Olejki eteryczne wykorzystywane do masażu to np.: olejek bergamotowy, melisowy i cytrynowy. 

Sauna aromaterapeutyczna

W obiektach Spa&Wellnes warto z kolei skorzystać z dobrodziejstwa sauny aromaterapeutycznej. Temperatura sięga tu blisko 55ºC, a wilgotność ok. 90–100ºC. Dzięki kombinacji olejków eterycznych i pary wodnej naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, drogi oddechowe szybko i skutecznie się nawilżają, a mięśnie – relaksują. Przebywanie w saunie, w której zastosowano olejki eteryczne umożliwia oczyszczenie organizmu z toksyn i  wspomaga proces odchudzania. 

Niepożądane skutki uboczne nieprawidłowego stosowania olejków eterycznych

Liczne dobrodziejstwa wynikające ze stosowania olejków eterycznych w salonach kosmetycznych nie mogą przesłonić nam faktu, że nieprawidłowe użycie olejków może mieć poważne skutki uboczne. O czym należy pamiętać, stosując olejki eteryczne w gabinecie kosmetycznym?

  • Stężone olejki eteryczne mogą mieć działanie alergiczne z uwagi na zawartość w ich składzie fenoli lub aldehydów, dlatego zawsze stosuje się je w stanie rozcieńczonym (olej bazowy + olejek eteryczny). Często uczulają: olejek tymiankowy, goździkowy, werbenowy, cynamonowy, kasjowy, oreganowy, cząbrowy i wszystkie olejki cytrusowe.
  • Niektóre olejki eteryczne wywołują reakcje fototoksyczne. Należy więc uprzedzić pacjenta, żeby po zabiegu z ich użyciem nie dopuszczał do ekspozycji skóry na działanie promieniowania UV. Efektem reakcji mogą być zmiany w pigmentacji skóry, obecność rumienia oraz zmiany przypominające oparzenia. Reakcja fototoksyczna może pojawić się po zastosowaniu olejków z takich roślin, jak: werbena, arcydzięgiel, kumin, krwawnik, dziurawiec, melisa oraz olejków cytrusowych.

Podsumowanie

Prawidłowo przeprowadzane zabiegi kosmetyczne z użyciem olejków eterycznych gwarantują zarówno poprawę samopoczucia, jak i dają spektakularne efekty widoczne na skórze. Staje się ona lepiej ukrwiona i bardziej elastyczna, uregulowaniu ulega wydzielanie sebum, a dzięki pobudzeniu metabolizmu komórek i przyspieszeniu procesów regeneracyjnych uzyskujemy poprawę struktury skóry i widoczne efekty odmładzające.

Seanse aromaterapeutyczne działają kojąco na układ nerwowy i regeneracyjnie na skórę, trudno się więc dziwić, że znajdują coraz więcej zwolenników. Zarówno olejki eteryczne jak i preparaty kosmetyczne z ich zawartością wykazują długotrwałe i łagodne działanie, które ma dobroczynny wpływ na organizm człowieka.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zostaw swój numer telefonu, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą    • FSZ Pollena-Aroma Sp. z o.o.
    • ul. Przemysłowa 14
    • 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki