Aromaterapia kliniczna – czym się dokładnie zajmuje i jakie są metody?

Spośród zmysłów, w jakie jest wyposażony człowiek, za najczulszy uznaje się węch.  Dzieje się tak, ponieważ najszybciej przenosi do mózgu bodźce zewnętrzne. Kiedy mikrocząsteczka związku chemicznego trafia do receptorów węchowych, generuje się impuls, przesyłany bezpośrednio do mózgu. Odpowiednio dobrane zapachy przekazują różne komunikaty do ośrodków nerwowych. Mogą uśmierzyć ból, wyciszyć niepokój czy złagodzić fizjologiczne objawy choroby. 

Skąd wywodzi się aromaterapia? 

Aromaterapia była stosowana od tysięcy lat. Dobroczynny wpływ pachnących olejków znano już w starożytnym Egipcie czy Indiach. Jednak swoją nazwę otrzymała dopiero w latach 20. XX wieku, kiedy to francuski chemik René-Maurice Gattefossé zaczął badać wpływ olejku lawendowego na ludzi. Wyniki obserwacji i eksperymentów wydał w postaci książki. Właśnie tam dwa słowa zostały złożone w całość: aroma, czyli z greki korzenny zapach” i terapeia – terapia. 

Czym jest aromaterapia? 

Jedną z form medycyny alternatywnej jest rodzaj kuracji, w której wykorzystuje się zmysł węchu. Pobudzanie go w odpowiedni sposób może wpływać na działanie całego organizmu, zarówno ciała, jak i umysłu. Aromaterapią nazywa się naukę opartą na wykorzystaniu materiałów roślinnych oraz ich produktów w celu poprawy dobrego stanu fizycznego i psychicznego człowieka.

Mowa tutaj o naturalnych olejkach eterycznych, pozyskanych z takich roślin jak lawenda, drzewo herbaciane, sosna, rozmaryn oraz wiele innych. Ze względu na stosowanie olejków eterycznych, aromaterapię można podzielić na trzy grupy:

  • aromaterapia estetyczna, wykorzystująca olejki eteryczne dla przyjemności i  poprawy nastroju,
  • aromaterapia kliniczna, polegająca na stosowaniu olejków w określonych stanach chorobowych i ocenie ich efektywności przez specjalistów,
  • aromaterapiaholistyczna, łącząca wykorzystanieolejków eterycznych z technikami relaksacyjnymi.

Aromaterapia kliniczna (medyczna)

Najbardziej ceniona spośród wszystkich odmian aromaterapii, polegająca na wykorzystaniu olejków eterycznych w celu poprawy zdrowia fizycznego. Są tacy, którzy uznają ją za placebo lub nieskuteczne praktyki. Jednak tysiące badań klinicznych potwierdza jej pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. W aromaterapii klinicznej wykorzystuje się nie tylko olejki eteryczne, ale też hydrolaty, maceraty i inne oleje roślinne.

Te substancje pochodzenia roślinnego „wprowadza” się do organizmu za pomocą kilku różnych metod, w zależności od indywidualnych potrzeb. Można olejki inhalować (z dyfuzora, lub po prostu ręki), zewnętrznie na skórę (np. miejscowo w przypadku zmian skórnych), lub przyjmować je wewnętrznie. Ten ostatni sposób jest dosyć kontrowersyjny, głównie ze względu na prawo panujące w większości miejsc na świecie, gdzie zabrania się spożywania olejków eterycznych. 

Jak stosować aromaterapię? 

Olejki eteryczne przenosi się do organizmu za pomocą kilku różnych metod, w zależności od indywidualnych potrzeb. Można olejki inhalować, aplikować bezpośrednio na skórę lub w skrajnych przypadkach przyjmować je wewnętrznie.

Ten ostatni sposób jest dosyć kontrowersyjny, głównie ze względu na prawo panujące w większości miejsc na świecie, gdzie kategorycznie zakazuje się spożywania olejków eterycznych. W korzystaniu z aromaterapii klinicznej pomagają następujące produkty: 
•dyfuzory,
• inhalatory,
• sole do kąpieli,
• oleje do ciała, kremy lub płyny do masażu lub do stosowania miejscowego,
• gorące i zimne okłady. 

Kluczowe znaczenie olejków eterycznych w aromaterapii klinicznej

Starożytni Egipcjanie, Rzymianie i Arabowie używali zapachów pozyskiwanych z kwiatów w oczyszczaniu powietrza, pielęgnacji skóry, procesach gojenia się ran oraz do balsamowania zwłok. Uważano, że olejki eteryczne są cenniejsze niż złoto. Olejki eteryczne to wyciągi roślinne, odznaczające się wysokim stężeniem substancji odżywczych z konkretnej rośliny.

Naturalne olejki eteryczne uzyskuje się metodami destylacji, wyciskania lub chemicznej ekstrakcji. Można używać jednego wybranego olejku lub tworzyć z nich mieszanki. Wiele osób korzysta z konkretnych preparatów roślinnych na wybrane dolegliwości. Na przykład stosowanie olejku eterycznego z bergamotki, lawendy, kadzidłowca czy neroli pozwala się uspokoić, odstresować i poprawić nastrój. Bazylia lub geranium są idealne na poprawę koncentracji i wydajności umysłu, a podczas przeziębień warto korzystać z mięty pieprzowej, eukaliptusa lub sosny. 

Skuteczność aromaterapii 

Aby pozytywnie wpłynąć na swoje zdrowie i samopoczucie wiele osób odchodzi od medycyny konwencjonalnej w stronę metod alternatywnych. Zwykle bazują one na zastosowaniu tradycyjnych metod wspierających leczenie, znanych i praktykowanych od setek lat. Aromaterapia opiera się na korzystaniu z naturalnych składników, takich jak ekstrakty roślinne. 

Podsumowanie

Siła olejków eterycznych jest niezastąpiona. Wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwstarzeniowe, a także stanowią cenne źródło aktywnych składników oraz witamin, co pozwala im na doskonałą ochronę organizmu. Wykorzystuje się je do masaży, inhalacji czy leczniczych kąpieli. Olejki eteryczne naturalnego pochodzenia przynoszą skuteczne rezultaty lecznicze, a także są doskonałą formą oczyszczenia organizmu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zostaw swój numer telefonu, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą    • FSZ Pollena-Aroma Sp. z o.o.
    • ul. Przemysłowa 14
    • 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki