Jak używać olejków eterycznych w domu?

Ze względu na swoje unikalne właściwości, olejki eteryczne wykorzystuje się w rozmaitych branżach i dziedzinach życia. Najbardziej znane zastosowanie wysokiej jakości olejków eterycznych to aromaterapia, ale na tym możliwości się nie kończą: używa się ich również między innymi w branży perfumiarskiej, ziołolecznictwie, a nawet do produkcji przypraw.

Olejki eteryczne można też na wiele sposobów wykorzystywać we własnym gospodarstwie domowym – dziś podpowiadamy, jak używać olejków eterycznych w domu i podajemy kilka przydatnych pomysłów ich zastosowania. 

Jak używać olejków eterycznych? – najważniejsze zasady

Olejki eteryczne stosowane we właściwy sposób są całkowicie bezpieczne, a spora część z nich wykazuje działanie prozdrowotne lub lecznicze (np. olejek cytrynowy, miętowy czy eukaliptusowy). Należy jednak pamiętać, aby:

  • nigdy nie stosować żadnego olejku eterycznego w postaci nierozcieńczonej bezpośrednio na skórę, nie wolno ich także przyjmować doustnie;
  • przygotowując własne mieszanki zapachowe (szerzej piszemy o tym w dalszej części artykułu) nigdy nie mieszać ze sobą więcej niż 5 różnych olejków eterycznych;
  • przechowywać każdy olejek w szczelnie zakręconej buteleczce z ciemnego szkła, umieszczonej w suchym i chłodnym miejscu, co pozwoli jak najdłużej utrzymać korzystne właściwości olejków eterycznych i zabezpieczyć je przed ich utratą.

Olejki eteryczne – jak stosować w domu?

W warunkach domowych najczęściej używa się olejków eterycznych do szeroko pojętej aromaterapii, ale to zaledwie jedno z wielu możliwych zastosowań. Poniżej podajemy kilka przykładów, inspiracji i pomysłów na wykorzystanie olejków eterycznych w nieco innej roli. 

Olejki eteryczne jako zapach w domu

Aromatyzacja powietrza w danym pomieszczeniu dzięki zastosowaniu odpowiedniego olejku eterycznego (bądź stworzonej przez siebie kompozycji kilku olejków) pozwala nie tylko zapewnić wspaniałą, przyjemną atmosferę. To także doskonały sposób na poprawę samopoczucia osób przebywających w danej przestrzeni. Aby w pełni wykorzystać ich potencjał, najlepiej zaopatrzyć się w kominek aromaterapeutyczny i używać go do rozprowadzania olejków w powietrzu. 

Prozdrowotne olejki eteryczne – zastosowanie w domu

Wiele naturalnych olejków eterycznych ma udowodnione działanie prozdrowotne, dlatego warto rozważyć ich wykorzystanie w roli wspomagającej dla naszej kondycji fizycznej i psychicznej. Działanie przeciwmikrobowe wykazuje między innymi olejek drzewa herbacianego (INCI: Melaleuca Alternifolia Oil), olejek eukaliptusowy (INCI: Eucalyptus Globulus Oil), olejek sosnowy (INCI: Pinus Silvestris Leaf Oil) czy olejek cedrowy (INCI: Juniperus Virginiana Oil). 

Osoby mające kłopoty z zasypianiem powinny rozważyć użycie olejku lawendowego (INCI: Lavandula Angustifolia Oil) lub olejku rumianku rzymskiego (INCI: Anthemis Nobilis Oil), a dla osób borykających się z depresją pomocny może okazać się olejek geraniowy (INCI: Pelargonum Graveolens Oil). 

Zastosowanie olejków eterycznych w domu – sprzątanie i dezynfekcja

Olejki eteryczne mogą być także bardzo przydatne w trakcie sprzątania, zwłaszcza dla tych osób, które nie stosują chemikaliów i do czyszczenia powierzchni używają roztworu octu. Jest on niezwykle efektywny jako środek czyszczący, ale utrzymujący się po sprzątaniu zapach octu nie należy do najprzyjemniejszych.

Dzięki olejkom eterycznym można jednak ten problem skutecznie zlikwidować. Wystarczy przygotować następujący roztwór: 1 wiadro ciepłej wody, 1 szklanka białego octu, 5 kropli olejku eterycznego z pomarańczy (INCI: Citrus Aurantium Dulcis Oil) i 5 kropli olejku eterycznego z cytryny (INCI: Citrus Medica Limonum Oil). W ten sposób pozbędziemy się zapachu octu, a dodatkowo wzbogacimy nasz środek czyszczący o właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne. 

Inne domowe zastosowania olejków eterycznych

Olejki eteryczne mogą także ułatwić pozbycie się z domu uciążliwych „lokatorów” w postaci mrówek. W tym przypadku z pomocą przyjdzie olejek cynamonowy (INCI: Cinnamomum Zeylanicum Bark Oil): 10 do 20 kropli tego olejku należy dobrze wymieszać z około 100 ml wody, a następnie rozpylić w miejscach, gdzie pojawiają się mrówki. Powinno to zniechęcić insekty do wędrówek po tych powierzchniach. 

Na własne potrzeby można również przygotować mieszankę o działaniu przeciwbólowym w bólach reumatycznych. Potrzebna będzie do tego 1 łyżka stołowa wysokiej jakości oleju roślinnego (jako olej nośnikowy dla olejków eterycznych), 2 krople olejku goździkowego (INCI: Eugenia Caryophyllus Bud Oil) i 3 krople olejku lawendowego. Składniki te należy dokładnie wymieszać i uzyskaną mieszanką smarować bolące miejsca do kilku razy dziennie. 

Podsumowanie

Olejki eteryczne, jeśli korzystamy z nich mądrze, zgodnie z zaleceniami i zachowując wspomniane na początku artykułu zasady bezpieczeństwa, będą bardzo przydatne w każdym domowym gospodarstwie.

Warto dodać, że wymienione zastosowania to jedynie część możliwości, jakie oferują olejki eteryczne. Aby jednak w pełni cieszyć się ich korzystnymi właściwościami, należy używać wyłącznie olejków eterycznych najwyższej jakości – pozbawionych dodatków syntetycznych oraz rozpuszczalników i innych substancji sztucznego pochodzenia. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zostaw swój numer telefonu, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą



    • FSZ Pollena-Aroma Sp. z o.o.
    • ul. Przemysłowa 14
    • 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki