Olejki eteryczne do kąpieli – co warto wybrać?

Kąpiel aromaterapeutyczna to wyjątkowa, niezwykła przyjemność, która dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych i właściwie przygotowanych olejków eterycznych może także stać się perfekcyjnym sposobem na poprawę samopoczucia oraz swojego stanu zdrowia. Aby uzyskać efekty prozdrowotne, należy jednak pamiętać, że kąpiele aromaterapeutyczne nie spełnią pokładanych w nich nadziei, jeśli nie będziemy trzymać się kilku prostych zasad. W jaki zatem sposób powinna wyglądać kąpiel z olejkami eterycznymi?

Jakie olejki eteryczne do kąpieli wybierać?

Jeśli zależy nam nie tylko na przyjemnym zapachu, ale również na okreslonym efekcie terapeutycznym, to najlepszym wyborem będą w pełni naturalne olejki eteryczne do kąpieli. Dlaczego? Ponieważ nie zawierają one żadnych dodatkowych, sztucznych substancji i chemicznych dodatków, dzięki czemu wykazują wyłącznie pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, jeśli są stosowane we właściwy sposób.

Warto również mieć na uwadze, że nie istnieje jeden, uniwersalny czy najlepszy olejek eteryczny do kąpieli – do przygotowania aromaterapeutycznej kąpieli można wykorzystywać różne olejki i ich mieszanki, zależnie od własnych upodobań oraz potrzeb. 

Olejki eteryczne do kąpieli – właściwości

Lista możliwych działań olejków eterycznych jest niezwykle szeroka, a wśród olejków nie istnieje żaden, który miałby wyłącznie jedno zastosowanie czy obszar, w jakim wykazuje właściwości prozdrowotne. Wybierając olejki eteryczne do kąpieli na pewno warto zainteresować się takimi, które mają działanie relaksujące, łagodzą ból mięśni, nawilżają skórę czy działają antyseptycznie i przeciwalergicznie. 

Kąpiel to jednak nie tylko wieczorny relaks: wiele olejków eterycznych działa pobudzająco i stymulująco na układ nerwowy i układ krążenia, dając zastrzyk energii oraz wspomagając koncentrację i pracę mózgu. Poniżej podajemy kilka przykładów olejków eterycznych bądź ich mieszanek, które można wykorzystać przygotowując sobie kąpiele aromaterapeutyczne dla siebie oraz najbliższych. 

Olejki relaksujące do kąpieli

Wśród olejków eterycznych o relaksującym, uspokajającym działaniu największą uwagę warto zwrócić przede wszystkim na następujące:

  • olejek z drzewa różanego (olejek różany), Aniba Rosaeodora Oil – uspokaja i odpręża;
  • olejek rozmarynowy, Rosmarinus Officinalis Oil – ma działanie antydepresyjne, łagodzi objawy zmęczenia, wspomaga koncentrację
  • olejek cedrowy, Juniperus Virginiana Oil – uspokaja, łagodzi stres
  • olejek lawendowy, Lavandula Angustifolia Oil – wycisza, odpręża, ułatwia i wspomaga zasypianie
  • olejek z geranium, Pelargonum Graveolens Oil – uspokaja, działa przeciwdepresyjnie

Oczyszczające i nawilżające olejki eteryczne do kąpieli

Kąpiele aromaterapeutyczne mogą także wspomagać kondycję skóry, oczyszczając ją, chroniąc przez negatywnym wpływem czynników zewnętrznych oraz wspomagając naturalną barierę ochronną skóry. W tym zakresie na szczególną uwagę zasługują następujące olejki eteryczne do kąpieli:

  • olejek pomarańczowy, Citrus Dulcis Oil – działa regenerująco i ujędrniająco
  • olejek rozmarynowy, Rosmarinus Officinalis – wykazuje działanie przeciwbólowe, tonizujące i dezynfekcyjne
  • olejek z drzewa herbacianego, Oleum Melaleucae – silnie antyseptyczny
  • olejek miętowy, Mentha Piperita Oil – działa przeciwzapalnie, odświeżająco, oczyszczająco i antyseptycznie

Jak stosować olejki eteryczne do kąpieli?

Kluczowe znaczenie dla bezpiecznego używania olejków eterycznych do kąpieli ma przestrzeganie kilku prostych, ale niezwykle ważnych reguł, dzięki którym kąpiele aromaterapeutyczne będą miały wyłącznie dobroczynne efekty dla naszego samopoczucia. Absolutną podstawą jest rozcieńczanie olejków eterycznych do kąpieli – nigdy nie wolno wlewać nierozcieńczonego olejku bezpośrednio do wanny.

Olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie, więc używanie ich w postaci nierozcieńczonej grozi oparzeniami skóry, bądź wystąpieniem silnych reakcji alergicznych, czy nawet stałej nadwrażliwości na olejki eteryczne. Dlatego zawsze należy użyć nośnika.

Można zastosować do tego celu wysokiej jakości olej roślinny. Doskonale w tej roli sprawdzi się np. frakcjonowany olej kokosowy, olej z pestek winogron czy olej jojoba. Trzeba jedynie mieć na uwadze, że nawet po rozpuszczeniu w wysokiej jakości oleju roślinnym olejek eteryczny nie rozpuści się w pełni w wodzie, a będzie tworzył cieniutki film na naszej skórze. Rozcieńcza się zwykle w proporcji od 5-15 kropel olejku eterycznego na 15 ml oleju bazowego, jednak zawsze warto kierować się zdrowym rozsądkiem i nie przesadzać z ilością olejku eterycznego. 

Alternatywą są tzw. solubilizatory, czyli substancje ułatwiające rozpuszczenie olejku eterycznego w wodzie. To rozwiązanie dość powszechne za granicą, a w Polsce zyskujące sukcesywnie coraz większą popularność. W przypadku solubilizatorów należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta w zakresie proporcji olejku eterycznego do danego solubilizatora. 

Kąpiel w olejkach eterycznych – jak przygotować?

Najprostszym sposobem jest napełnienie wanny wodą w takiej ilości, jaką uznamy za komfortową, a następnie dodanie rozcieńczonego olejku eterycznego lub kompozycji olejków do kąpieli. Później pozostaje już tylko cieszyć się kąpielą aromaterapeutyczną przez co najmniej 30 minut – dzięki temu w pełni skorzystamy z dobroczynnego działania olejków eterycznych. 

Podsumowanie

Do kąpieli możemy wykorzystywać różne olejki eteryczne, warto również pokusić się o samodzielne eksperymenty i tworzyć własne, wyjątkowe mieszanki z ulubionych olejków. Dzięki temu każda kąpiel będzie wyjątkowym, intymnym doznaniem, a jednocześnie będzie mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zostaw swój numer telefonu, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą



    • FSZ Pollena-Aroma Sp. z o.o.
    • ul. Przemysłowa 14
    • 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki