Olejki eteryczne na cerę twarzy – jakie olejki na twarz?

Olejki eteryczne to bogactwo właściwości odżywczych, regenerujących i nawilżających. Kluczem do efektywnego ich stosowania w codziennym życiu i pielęgnacji jest odpowiednie dobieranie olejków do indywidualnych potrzeb oraz używanie właściwych nośników. Pamiętaj, że olejki eteryczne to silnie skondensowane substancje i tylko niektóre z nich mogą być używane bezpośrednio na skórę! Czy olejek eteryczny można stosować na twarz? Tak! Olejki eteryczne na twarz to doskonały sposób na poprawienie wyglądu i kondycji skóry, wyrównanie kolorytu cery oraz jej uelastycznienie i ujędrnienie. 

Jak stosować olejki eteryczne na twarz? Jakie olejki wybrać do cery trądzikowej, a jaki będzie pomocny w pielęgnacji cery naczynkowej?

Zasady stosowania olejków eterycznych na skórę

Sięgając po olejki w zabiegach pielęgnacyjnych skóry twarzy pamiętaj o ich uważnym i rozważnym dobieraniu i stosowaniu. Najczęściej olejek eteryczny na twarz stanowi po prostu dodatek do ulubionego kosmetyku. Możesz go również zastosować z odpowiednią tłustą bazą, czyli tzw. olejkiem bazowym. W roli olejków bazowych doskonale sprawdzają się oleje roślinne, m.in. olej z avocado, olej jojoba, olej macadania, olej arganowy, olej migdałowy oraz olej rzepakowy. Olejki eteryczne można również z powodzeniem dodawać do stosowanych na co dzień kosmetyków – żeli, mydeł, kremów, balsamów i odżywek. 

Co z używaniem olejków eterycznych bezpośrednio na skórę twarzy? To również  jest możliwe, ale tylko w przypadku wybranych substancji i najczęściej miejscowo, np. w ramach usuwania konkretnych problemów skórnych, takich jak trądzik czy przebarwienia. Przed zastosowaniem olejku bezpośrednio na skórę twarzy zaleca się przeprowadzenie próby uczuleniowej. Pamiętaj, że w wyjątkowych sytuacjach olejek eteryczny użyty bezpośrednio na skórę może wywołać ostrą reakcję alergiczną oraz dać efekt poparzenia skóry! 

Musisz również wiedzieć, że wiele olejków eterycznych należy do kategorii substancji światłoczułych. Oznacza to, że stosowanie ich na skórę, którą będziemy eksponować na słońce (zwłaszcza latem!), może powodować powstawanie nieestetycznych przebarwień. Do światłoczułych olejków należą przede wszystkim olejki cytrusowe – pomarańczowy, cytrynowy, grapefruitowy, mandarynkowy oraz bergamotowy.

Siła olejków eterycznych w pielęgnacji skóry

Wiesz już jak stosować olejki eteryczne na twarz. Czas dowiedzieć się, czego w ogóle możesz się spodziewać sięgając po olejki eteryczne w pielęgnacji swojej skóry! 

Jakie działanie wykazują olejki eteryczne stosowane zewnętrznie bezpośrednio i pośrednio (w kosmetykach)?

  • działanie przeciwzapalne
  • działanie przeciwbakteryjne
  • działanie przeciwgrzybicze
  • działanie odkażające / antyseptyczne
  • działanie łagodzące stany zapalne, wspomagające gojenie się ran
  • działanie odświeżające i tonizujące, regulujące poziom sebum
  • działanie wyrównujące koloryt skóry, rozjaśniające przebarwienia i blizny
  • działanie poprawiające jędrność, sprężystość i elastyczność skóry
  • działanie wygładzające strukturę skóry i wzmacniające naczynka włosowate
  • działanie przeciwutleniające / przeciwstarzeniowe.

Odpowiednio dobrane olejki eteryczne mogą Ci zapewnić kompleksową pielęgnację cery, z uwzględnieniem jej indywidualnych cech i potrzeb. 

Olejek eteryczny na twarz – jaki wybrać? 

Najpierw dokładnie przeanalizuj rodzaj cery i aktualne potrzeby swojej skóry! Wybrane olejki eteryczne do twarzy sprawdzają się m.in. w odkażaniu i odświeżaniu cery trądzikowej, w wyrównywaniu kolorytu skóry z przebarwieniami, w wyrównywaniu struktury i minimalizowaniu widoczności drobnych naczynek w cerze naczynkowej, a także w tonowaniu i regulowaniu poziomu sebum w cerze tłustej z tendencją do zaskórników. 

Jakie olejki znajdują zastosowanie w pielęgnacji skóry twarzy? Oto przykłady:

  • olejek eteryczny z drzewa herbacianego – ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu sprawdza się w pielęgnacji skóry trądzikowej i profilaktyce różnego rodzaju stanów zapalnych skóry; herbaciane olejki do twarzy z cerą trądzikową mogą być stosowane wspomagająco w leczeniu zmian skórnych – wyprysków i zaskórników
  • olejek eteryczny lawendowy – kolejny olejek do twarzy trądzikowej, działający antyseptycznie, odświeżająco i łagodząco; znajduje również zastosowanie w pielęgnacji skóry starzejącej się, szarej i zmęczonej
  • olejek eteryczny eukaliptusowy – ma właściwości przeciwzapalne i odświeżające, może być stosowany miejscowo na wypryski, ale również wspomagająco w leczeniu objawów opryszczki
  • olejek eteryczny pomarańczowy – działa energetyzująco na skórę, pobudzając ją do regeneracji i silnie odświeżając, ściągając pory i regulując wydzielanie sebum, podobnie jak wszystkie olejki cytrusowe olejek pomarańczowy wykazuje właściwości rozjaśniające skórę, dzięki czemu może być stosowany w celu wyrównania kolorytu cery i minimalizacji widoczności przebarwień
  • olejek eteryczny rozmarynowy – ma silne właściwości antyseptyczne i może sprawdzić się w pielęgnacji cery tłustej i problematycznej, z tendencją do wyprysków i zaskórników, a także cery zmęczonej i szarej – rozmaryn może mieć pozytywny wpływ na krążenia.

W pielęgnacji cery naczynkowej sprawdzą się kosmetyki z olejkami do twarzy m.in. z ruszczyka kolczastego, arniki górskiej, kasztanowca zwyczajnego czy owoców dzikiej róży. Inne olejki, które można stosować w połączeniu z kosmetykami do skóry twarzy to: olejek z drzewa różnego, olejek szałwiowy, olejek paczulowy, olejek cyprysowy, olejek geraniowy, olejek cedrowy oraz pozostałe olejki cytrusowe. 

Podsumowanie

Olejki eteryczne do twarzy to doskonały sposób na przyjemną i efektywną pielęgnację skóry normalnej oraz cery ze szczególnymi potrzebami. Należy pamiętać o wybieraniu preparatów z olejkami przeznaczonymi do pielęgnacji konkretnego typu cery (np. rozmarynowe olejki do cery trądzikowej) oraz aktualnych potrzeb. Jeżeli przygotowujesz kosmetyki samodzielnie – stosuj odpowiednie bazy olejowe dla olejków eterycznych, a przed aplikacją wybranego olejku wykonaj próbę uczuleniową, dzięki której zyskasz pewność, że dana substancja nie podrażni skóry. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zostaw swój numer telefonu, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą



    • FSZ Pollena-Aroma Sp. z o.o.
    • ul. Przemysłowa 14
    • 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki