Olejek eukaliptusowy – właściwości i zastosowanie

Olejek eukaliptusowy pozyskuje się przede wszystkim z liści eukaliptusa gałkowego, zwanego też właściwym. To drzewo, pochodzące z Australii i Tasmanii, rozpowszechnione i uprawiane w rejonie Morza Śródziemnomorskiego, w Indonezji, Nowej Zelandii i w Brazylii. Liść eukaliptusa, z którego pozyskiwany jest olejek, ma w sobie takie dobroczynne składniki jak eukaliptol – organiczny związek chemiczny pochodzący z grupy terpenów(60-80%), ρ-cymen, α-pinen, kamfen, felandren, limonen, cytronelal, garbniki, flawonoidy, triterpeny, gorycze, żywice, woski.  

Wśród najważniejszych właściwości olejku eukaliptusowego wymienia się:

  • działanie antyoksydacyjne (przeciwutleniające)
  • działanie antybakteryjne
  • działanie przeciwzapalne
  • właściwości wykrztuśne i mukolityczne (rozrzedzające śluz)
  • właściwości rozgrzewające, rozszerzające naczynia krwionośne, rozluźniające mięśnie

Przeciwwskazania do stosowania olejku eukaliptusowego

Nie zaleca się stosowania olejku eukaliptusowego kobiet w ciąży oraz u dzieci młodszych niż 6 lat. Przeciwwskazaniem do używaniu tego eterycznego olejku jest także epilepsja oraz wysokie ciśnienie krwi. Jak w przypadku każdego olejku eterycznego, może wystąpić reakcja alergiczna. Olejek eukaliptusowy może wejść w interakcje z lekami, zwłaszcza zmniejszającymi stężenie cukru we krwi. W ramach działań niepożądanych (użycie olejku w nadmiarze) pojawić się mogą: zmiany skórne, zaburzenia oddychania i rytmu serca, nudności czy zawroty głowy. 

Olejek eukaliptusowy na katar i kaszel

W przebiegu infekcji, którym towarzyszą katar, zapalenie zatok i kaszel można stosować inhalacje z olejkiem eukaliptusowym oraz nacieranie klatki piersiowej maściami go zawierającymi. Należy pamiętać, że olejek eukaliptusowy, podobnie jak miętowy, daje na skórze i błonach śluzowych wrażenie chłodu, dlatego trzeba go używać z umiarem.

Przygotowanie inhalacji:

  • do naczynia z wodą o temperaturze ok. 60°C dodaj kilka kropel olejku,
  • wdychaj opary – nie ma potrzeby nakrywania głowy ręcznikiem.

Inhalacja przynosi szybką ulgę: odtyka nos, udrażnia zatoki, pomaga odkrztusić zalegająca wydzielinę. Inhalacje można wykonywać po skropleniu olejkiem chusteczki albo mankietu piżamy, co jest doskonałym rozwiązaniem dla dzieci, które nie chcą nachylać się nad naczyniem z parującą wodą. Dla ich także przeznaczone są specjalne sztyfty: wystarczy zdjąć nakrętkę i zbliżyć koniec sztyftu do nosa, następnie wciągnąć kilka razy powietrze. Nie należy stosować olejku eukaliptusowego w inhalatorach tłokowych z uwagi na możliwość ich zepsucia.

Olejek eukaliptusowy na włosy

Olejek eukaliptusowy możemy dodać do szamponu albo odżywki. Pobudza on krążenie krwi, dzięki czemu przyśpiesza proces regeneracji cebulek włosów i w efekcie włosy zaczynają rosnąć szybciej. 

Jeśli stosujemy płukanki z olejkami eterycznymi (do miski z wodą należy wlać szklankę mleka oraz dodać kilkanaście kropli olejku i w takim płynie moczyć włosy co najmniej 20 minut) możemy stosować nie jeden, a kilka olejków – z olejkiem eukaliptusowym doskonale łączy się między innymi olejek cedrowy, szałwiowy, z drzewa herbacianego, tymiankowy, lawendowy i rozmarynowy. Wszystkie one mają działanie antybakteryjne i łagodzące, pomagają w przypadku nadmiernego wypadania włosów i tonizują skórę głowy. 

Olejek eukaliptusowy na komary

Olejek eukaliptusowy, a szczególnie olejek z eukaliptusa cytrynowego (zwany olejkiem eukaliptusowym citronella lub cytrynowym otrzymywanym z rośliny Eucalyptus citriodora) świetnie sprawdzi się w walce z komarami. Rozpylenie go w pomieszczeniu gwarantuje stworzenie bariery zapachowej nieakceptowalnej dla tych uporczywych owadów, można więc w sezonie letnim swobodnie otwierać okna. 

Olejek eukaliptusowy do masażu

Olejek eukaliptusowy używany podczas masażu:

  • ma działanie uspokajające,
  • wspomaga usuwanie cellulitu,
  • działa antydepresyjnie,
  • rozluźnia mięśnie,
  • łagodzi bóle w napięciu przedmiesiączkowym,
  • pomaga złagodzić bóle mięśniowe, reumatyczne, artretyczne,
  • jest pomocny przy uśmierzaniu bólu związanego z zapaleniem ścięgien,
  • zwalcza nerwobóle.

Olejek eukaliptusowy na twarz

Olejek eukaliptusowy działa przeciwbakteryjnie oraz sebostatycznie (reguluje wydzielanie sebum). Polecany jest do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Działa chłodząco oraz niweluje wykwity skórne. Olejki eteryczne do kontaktu ze skórą zawsze należy rozcieńczyć w oleju bazowym. Doskonale sprawdzi się olejek eukaliptusowy połączony z tymiankowym – działają przeciwtrądzikowo i przeciwbakteryjnie. Polecane są jednak do skóry grubej, odpornej na drażniące składniki. Cera, która łatwo ulega podrażnieniom, lepiej zniesie dodatek olejku rumiankowego czy lawendowego. 

Podsumowanie

Olejek eukaliptusowy to jeden z najczęściej stosowanych olejków eterycznych w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Jest składnikiem pastylek na gardło, preparatów do płukania jamy ustnej, past do zębów, maści, kremów, aerozoli i sztyftów do nosa, preparatów do kąpieli, mycia włosów… Działa antyseptycznie, rozkurczowo i wykrztuśnie, jest także doskonałym olejkiem do masażu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zostaw swój numer telefonu, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą



    • FSZ Pollena-Aroma Sp. z o.o.
    • ul. Przemysłowa 14
    • 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki