Najlepsze olejki eteryczne do włosów – jaki wybrać?

Olejki eteryczne doskonale sprawdzają się w pielęgnacji włosów oraz skóry głowy. Umiejętnie stosowane nie obciążają włosów, tonizują skórę głowy, pozwalają przywrócić włosom blask i witalność, a także pozbyć się problemów z ich wypadaniem czy łupieżem. Olejek zawsze musi być dobrany do rodzaju włosów, przy czym przez rodzaj należy w tym przypadku rozumieć stopień ich porowatości, czyli to jak układają się łuski na włosach.

To ważne, ponieważ dobór odpowiedniego olejku eterycznego do włosów zależy w równej mierze od ich porowatości (odpowiada ona za tempo, w jakim włosy „piją” olejek), jak i wiążących się z tą porowatością problemami takimi jak przetłuszczanie, nadmierna suchość czy skłonność do puszenia się. 

Stopień porowatości włosów, a zalecane olejki eteryczne

Włosy niskoporowate są proste, gładkie, lśniące, często też grube, co sprawia, że robią wrażenie ciężkich i zdrowych. Takim włosom po prostu nie należy przeszkadzać, stosując np. szampony i odżywki zawierające SLS (Sodium Lauryl Sulfate – laurylosiarczan sodu – silny detergent, który odpowiada za powstawanie piany) lub SLES (Sodium Laureth Sulfate, pochodna ropy naftowej, również ma właściwości spieniające). Służą im takie olejki jak:

  • słonecznikowy,
  • lniany,
  • rycynowy,
  • palmowy,
  • babassu (pozyskiwany jest z orzechów palmy babassu, znanej też jako palma atalia).

Włosy średnioporowate mają skłonność do puszenia się, zwłaszcza kiedy rośnie wilgotność powietrza. Brakuje im blasku i nawilżenia, mimo zabiegów pielęgnacyjnych i układania ich na szczotce, wciąż irytująco falują. Mają tendencję do rozdwajania się i łamania. Służą im takie olejki jak:

  • jojoba,
  • macadamia,
  • marula (pozyskuje się go w wyniku tłoczenia na zimno pestek owoców rosnącego w Afryce drzewa Sclerocarya Birrea, nazywanego drzewem marula),
  • lniany,
  • ze słodkich migdałów,
  • słonecznikowy,
  • z pestek dyni.

Włosy wysokoporowate to włosy bardzo zniszczone, przesuszone („siano”). Nadmiernie się puszą, elektryzują, mogą mieć tendencję do wypadania. Zwykle są to włosy po zbyt intensywnych zabiegach (farbowanie, trwała). Służą im takie olejki jak:

  • awokado,
  • z pestek winogron,
  • z wiesiołka,
  • konopny,
  • z orzechów włoskich,
  • z pszenicy.

Suche, tłuste, przerzedzone – jak dobrać olejek do problemów trychologicznych

Nie tylko stopień porowatości włosów decyduje o tym, po które olejki eteryczne sięgamy. Robimy to także kierując się różnymi problemami trychologicznymi. Naturalne olejki eteryczne często dają o wiele lepsze efekty lecznicze niż wspomniane wyżej szampony i odżywki zawierające SLS i  SLES oraz silikony. 

Olejki eteryczne na wypadające włosy

→ olejek tymiankowy, olejek rozmarynowy, olejek imbirowy

Olejki eteryczne na przetłuszczające się włosy

→ olejek cytrynowy, olejek laurowy, olejek goździkowy, olejek rozmarynowy, olejek szałwiowy, olejek bazyliowy, olejek z mięty pieprzowej, olejek eukaliptusowy

Olejki eteryczne dla włosów przesuszonych

→ olejek ylang-ylang, olejek lawendowy, olejek rozmarynowy, olejek z geranium, olejek z drzewa sandałowego, olejek szałwiowy, olejek cedrowy, olejek z liści palczatki imbirowej (palmaroza)

Olejki eteryczne dla włosów zniszczonych

→ olejek ylang-ylang, olejek lawendowy, olejek cytrynowy, olejek rozmarynowy

Jak stosować olejki eteryczne na włosy

Olejki eteryczne możemy dodawać do szamponów i odżywek (kilka kropel olejku eterycznego do jeden dozy podczas mycia włosów). Warto stosować je do masażu skóry głowy – w tym celu należy zmieszać kilka kropel olejku eterycznego z olejem bazowym w proporcji: kropla olejku eterycznego na łyżkę oleju bazowego. Jednak osoby sięgające po olejki eteryczne do włosów zwykle zamierzają je wykorzystać do tradycyjnego olejowania. Co to za procedura?

Olejowanie włosów

Wyróżniamy kilka metod olejowania włosów, przy czym najintensywniej działają olejki eteryczne nakładane przed myciem na suche lub wilgotne włosy albo po myciu. 

Włosy olejowane przed myciem nie powinny być obciążone żadnymi preparatami pielęgnacyjnymi. Olejek nakładamy równomiernie na włosy na ok. 30-60 minut przed myciem. Można skorzystać z metody olejowania na mokro w misce, czyli tzw. metody na rosołek: do miski wlewamy ciepłą wodę, dodajemy olejek, zanurzamy włosy i trzymamy je w niej ok. 2-3 minuty. Po wyjęciu łagodnie odciskamy nadmiar wody, na głowę nakładamy foliowy czepek i owijamy ją ręcznikiem. Po 30 minutach zdejmujemy turban, a olej pozostawiamy na włosach na kolejne 2 godziny, po czym je myjemy. 

Jeśli olejujemy włosy po myciu, powinny być one wilgotne, ponieważ olejek lepiej się wchłania. Po myciu najlepiej aplikować olejki od połowy długości włosów, aby nie obciążyć fryzury oraz nie przyspieszyć jej przetłuszczania się.

Jak zmywać olejki eteryczne z włosów?

Najlepszym sposobem zmywania olejków eterycznych z włosów jest tzw. zemulgowanie preparatu. Włosy należy wypłukać ciepłą wodą i nałożyć na nie odżywkę lub maskę. Kosmetyk pozostawia się na 15-30 minut, po czym dokładnie się spłukuje i na koniec myje włosy szamponem. Niedokładnie spłukany olejek eteryczny sprawi, że włosy po wyschnięciu będą łączyć się w nieestetyczne strąki.

Podsumowanie

Używanie olejków eterycznych do włosów i skóry głowy to wymierne korzyści, wśród których wymienić trzeba: ograniczenie wydzielania sebum, mniejszą liczbę wypadających włosów, wsparcie w walce z łupieżem oraz podrażnieniami i stanami zapalnymi skóry głowy, przywrócenie włosom blasku, miękkości i sprężystości.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej ofercie?

Zostaw swój numer telefonu, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą



    • FSZ Pollena-Aroma Sp. z o.o.
    • ul. Przemysłowa 14
    • 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki